Temat interpretacji
Odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 21.06.2004 r. uzupełnione pismem z dnia 28.06.2004 r. (data wpływu 30.06.2004 r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie, stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia:
Pismem z dnia 21.06.2004 r. zwróciła się Pani z zapytaniem dotyczącym stosowania stawki VAT na usługi uszlachetniania czynnego świadczone przez podwykonawcę na rzecz polskiego podatnika, który jest zleceniobiorcą tej usługi od podmiotu z innego kraju UE.
Zgodnie z treścią art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym (m.in. przerób uszlachetniający) miejscem świadczenia usług - co do zasady - jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone (tam też powstaje obowiązek podatkowy).
Jeżeli polski podatnik świadczy w Polsce usługi związane z majątkiem ruchomym na rzecz podmiotu zarejestrowanego dla celów VAT w innym państwie członkowskim, który podał wykonawcy numer pod którym jest 2 zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, wówczas usługapodlega opodatkowaniu w kraju, który nadał usługobiorcy numer VAT, pod warunkiem, że towary zostaną wywiezione z Polski nie później niż w terminie 30 dni od dnia wykonania na nich usług (art. 28 ust. 7,8 ww. ustawy). Sprzedaż taka nie podlega opodatkowaniu VAT w
Polsce. Natomiast w sytuacji świadczenia usług uszlachetniania na rzecz podmiotu zarejestrowanego dla celów VAT w Polsce przez polskiego podatnika zastosowanie mają zasady ogólne dla transakcji krajowych, tj. usługodawca jest zobowiązany do doliczenia podatku z tytułu wykonanej usługi, albowiem nie spełnia warunków zawartych w art. 28, ust. 7,8 ww. ustawy o VAT.
Reasumując:
Z uwagi na fakt, iż nie świadczy Pani bezpośrednio usług uszlachetniania na rzecz podatnika z terytorium państwa członkowskiego, albowiem występuje Pani jedynie w roli podwykonawcy działającego na zlecenie podmiotu zarejestrowanego dla celów VAT w Polsce, należy uznać, że usługi te są wykonywane na rzecz kontrahenta krajowego, a zatem będą podlegały opodatkowaniu stawką podstawową VAT w wysokości 22%.