Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 23.08.2004 r. ( data wpływu : 25.08.2004 r. ) uzupełnione pismem z dnia 03.09.2004 r. dotyczące możliwości otrzymania zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym wynikającej z zakupu pojazdów, oraz prawa do obniżania podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu paliw silnikowych zużywanych do napędu samochodów o ładowności większej niż określona formułą zawartą w art. 86 ust.3 ustawy o podatku VAT z dnia 11 marca 2004 r. ( Dz.U.Nr 54,poz.535 ) informuję, iż zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru : DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie DŁ - oznacza ilość miejsc ( siedzeń ) łącznie z miejscem dla kierowcy. W myśl art. 86 ust.5 w/w ustawy dopuszczalną ładowność pojazdów oraz ilość miejsc ( siedzeń ) określa się na podstawie świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa, wydawanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.Wobec powyższego w przypadku braku świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji dla konkretnego lub dla danego typu pojazdu, będącego w Pana posiadaniu nie przysługuje Panu prawo do ubiegania się o zwrot podatku z tytułu zakupu pojazdów, a także prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, zużywanych do napędu samochodów ciężarowych i specjalistycznych. Dotyczy to samochodu m-ki SCANIA 172 M, rok produkcji 1988 r., który jak podał Pan w piśmie uzupełniającym do wniosku z dnia 03.09.2004 r. nie posiada świadectwa homologacji.
Jednocześnie informuję, iż w przypadku braku świadectwa homologacji określającego dopuszczalną ładowność i ilość miejsc ( siedzeń ) dla konkretnego samochodu może Pan posłużyć się świadectwem homologacji dla danego typu pojazdu. Świadectwa homologacji są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot ( producenta, importera )dla którego zostały wydane i to do tych instytucji należy się zwrócić o ich udostępnienie. Istotne jest bowiem aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało, iż ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.W opinii tut. organu,zakaz odliczeń, o którym mowa w art. 88 ust.1 pkt 3 nie ma zastosownia do koparko-ładowarek, gdyż przepis ten dotyczy jedynie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych. Tymczasem, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, samochody osobowe i inne pojazdy samochodowe grupowane są w dziale XXXIV, obejmującym pojazdy mechaniczne, przyczepy i naczepy, natomiast koparko-ładowarki, mieszczą się w grupowaniu 29.52.26, a więc w dziale XXIX, który obejmuje maszyny i urządzenia, gdzie indziej nie wymienione. Skoro więc koparko-ładowarka nie jest ani samochodem osobowym, ani innym pojazdem samochodowym, co wynika z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, to zakaz odliczania zakupionego paliwa, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3, nie ma zastosowania w przypadku paliwa zużywanego do eksploatacji koparko-ładowarki. Tym samym brak homologacji pozostaje bez wpływu na prawo do wykazania do zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym wynikającej z zkupu tej maszyny, a także na prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa, które wykorzystywane jest w prowadzonej przez podatnika działalności.
Jednocześnie informuję, iż nie podzielam Pana stanowiska w sprawie łączenia w fakturze VAT sprzedaży piasku z transportem ( stawka 22% ). Przepisy art. 106 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54,poz.535 ) oraz rozdziału 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 .04.2004 r. "w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom,zaliczkowego zwrotu podatku,zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług" ( Dz.U. Nr 97,poz.971 ) określają szczegółowo, jakie dane muszą zawierać faktury, aby mogły być uznane za sporządzone zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku od towarów i usług. Zgodnie z § 12 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. : nazwę towaru lub usługi; jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku ( cenę jednostkową netto);wartość towarów lub wykonywanych usług, których dotyczy sprzedaż,bez kwoty podatku ( wartość sprzedaży netto ); stawki podatku;sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonywanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu ( ..... ).
W związku z powyższym powinien Pan dokonać rozgraniczenia w wystawionej fakturze na sprzedaż towaru oraz wykonaną usługę.