Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-1507/04/CIP/01

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.09.2004, sygn. PI/005-1507/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Podatnik zarejestrowany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT UE) zamierza dokonywać sprzedaży towarów osobom fizycznym na targach organizowanych w innych państwach Wspólnoty.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz 535) zwanej dalej ustawą, dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem, że dostawa dokonywana jest na rzecz:

  1. podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub
  2. innego niż wymieniony w lit. a podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej - stanowi sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju.

Zgodnie z w/cyt. przepisem ustawy w przypadku, gdy nabywcą sprzedawanych przez podatnika towarów będzie podmiot z państwa członkowskiego, który nie jest obowiązany do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w tym podmiot niebędacy podatnikiem podatku od wartości dodanej, opisane przez podatnika czynności stanowią sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju, dla której miejsce świadczenia/opodatkowania uregulowane zostało w art. 23 ustawy.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, z zastrzeżeniem ust. 2.

Art. 23 ust 2 ustawy stanowi, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku, od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.

W przypadku przekroczenia kwoty ustalonej dla sprzedaży wysyłkowej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, zgodnie z art. 23 ust 4 ustawy miejsce opodatkowania na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów obowiązuje począwszy od dostawy następującej po dostawie, w której przekroczono tę kwotę.

Miejsce świadczenia/opodatkowania dostawy uznanej za sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju uzależnione jest zatem od wysokości uzyskanych obrotów z osobami fizycznymi w poszczególnych krajach. Jeżeli podatnik przekroczy limit ustalony w danym państwie, będzie zobowiązany dokonać rejestracji dla potrzeb podatku od wartości dodanej w tym kraju. Zanim jednak podatnik przekroczy kwotę graniczną, sprzedaż tę traktuje się jako dostawę krajową. W takim przypadku sprzedaż będzie opodatkowana w Polsce, według obowiązujących stawek podatkowych. Podatnik wykazuje dostawę towaru oraz podatek należny w deklaracji VAT-7.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju winna być przez podatnika potwierdzona fakturą (art. 106 ust. 5 ustawy). Szczegółowe zasady wystawiania faktur określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Niezależnie od powyższego, w przypadku, gdy podatnik nie przekroczy kwoty ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, ustawodawca przewidział możliwość wyboru miejsca opodatkowania na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.

Zgodnie z art. 23 ust. 5 ustawy podatnicy, których obroty nie przekroczyły w państwie członkowskim przeznaczenia ww. kwoty, mogą wybrać jako miejsce opodatkowania terytorium państwa członkowskiego, do którego dokonywana jest sprzedaż wysyłkowa, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o skorzystaniu z tego wyboru (opcji), z zaznaczeniem nazwy państwa członkowskiego lub nazw państw członkowskich, których zawiadomienie to dotyczy.

Zawiadomienie to składa się co najmniej na 30 dni przed datą dostawy, począwszy od której podatnik chce korzystać z ww. opcji wyboru (ust. 6).

W terminie 30 dni od pierwszej dostawy towarów po skorzystaniu z opcji wyboru dla sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, podatnik jest obowiązany przedstawić naczelnikowi urzędu skarbowego dokument potwierdzający o zawiadomieniu właściwego organu podatkowego w innym państwie członkowskim o zamiarze rozliczania w tym państwie członkowskim podatku od wartości dodanej od sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju (ust. 7).

W myśl art. 23 ust. 8 ustawy opcja wyboru terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, jako miejsca opodatkowania dla sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, obowiązuje co najmniej przez 2 lata od daty pierwszej dostawy dokonanej w trybie przewidzianym tą opcją.

W przypadku gdy po upływie okresu dwóch lat, podatnik rezygnuje z korzystania z opcji wyboru miejsca opodatkowania dla sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, dla jednego lub więcej państw członkowskich, jest on obowiązany przed datą dostawy, począwszy od której rezygnuje z korzystania z tej opcji, zawiadomić na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o tej rezygnacji (ust. 9).

Warunkiem uznania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju za sprzedaż dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia jest zgodnie z art. 23 ust. 14 ustawy posiadanie przez podatnika, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc (kwartał), niżej wymienionych dokumentów, jeżeli dokumenty te łącznie potwierdzają dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów:

  1. dokumentów przewozowych otrzymanych od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju - w przypadku, gdy przewóz towarów jest zlecany przez podatnika przewoźnikowi;
  2. kopii faktury dostawy;
  3. dokumentów potwierdzających odbiór towarów poza terytorium kraju.

W przypadku, gdy ww. dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, dokumentami wskazującymi, że wystąpiła sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju, mogą być również inne dokumenty otrzymywane przez podatnika w tego rodzaju dostawie towarów, w szczególności:

  1. korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
  2. dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie - w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.

Ponadto ustawa w art. 86 ust 8 pkt 1 przewiduje, iż "podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego (...) jeśli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów (...) przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone , gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju , a podatnik posiada dokumenty , z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami"

Prawo do zwrotu podatku regulują przepisy art. 87 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 ustawy.

Ustawa o podatku od towarów i usług wprowadza jednak pewne ograniczenia, dotyczące towarów mogących być przedmiotem sprzedaży wysyłkowej.

Przepisów regulujących miejsce świadczenia sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju nie stosuje się do:

  1. nowych środków transportu,
  2. towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz,
  3. towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, opodatkowanych według szczególnych procedur przewidzianych dla tych towarów (marżą),

Natomiast w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, której przedmiotem są wyroby akcyzowe zharmonizowane (paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe), dostawę towarów uznaje się w każdym przypadku za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia (art. 23 ust. 12).

Izba Skarbowa w Gdańsku