Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 i 14b § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz.926 ze zmianami) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach w odpowiedzi na Państwa pismo, które wpłynęło do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 14.06.2004 r., wyjaśnia:
"M"" Sp. z o.o. jest wytwórcą grupy produktów o nazwie "racje żywnościowe paczkowane", w skład których wchodzą artykuły spożywcze, które są tylko konfekcjonowane w jednym opakowaniu zbiorczym, ale sprzedawane w stanie nieprzetworzonym.
Ponieważ Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi stoi na stanowisku, iż każdy z elementów "racji żywnościowej paczkowanej" należy klasyfikować odrębnie, w związku z tym nie można zastosować jednej stawki podatku VAT dla całej paczki produktów, lecz stawki podatku VAT właściwe dla poszczególnych artykułów spożywczych wchodzących w jej skład. Na przykład kasza jęczmienna, gryczana, makaron, ryż itp. objęte są stawką podatku VAT 7% zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) natomiast kawa naturalna, cukierki, listki gumy do żucia itp. objęte są stawką VAT 22 % zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o VAT.
Należy dodać, że kierownictwo przedsiębiorstwa nie powinno klasyfikować produktu według własnego uznania, gdyż jedynie władny w tym zakresie jest Urząd Statystyczny.