Temat interpretacji
Ze złożonego przez Podatnika zapytania wynika, iż klub sportowy działający jako sportowa spółka akcyjna dokonuje transferów zawodników piłki nożnej zmieniając ich przynależność klubową na czas określony lub nieokreślony. Transfery odbywają się na podstawie umów zawieranych pomiędzy klubem odstępującym a klubem pozyskującym, zarówno w kraju jak i za granicą. Klubowi odstępującemu przysługuje ekwiwalent za wyszkolenie i rozwój zawodnika. Klub sportowy jest podatnikiem VAT. Podatnik zamierza w przypadku transferu zawodnika piłki nożnej do klubu pozyskującego z innego państwa członkowskiego UE, będącego podatkiem od wartości dodanej , wystawiać fakturę bez VAT, uznając usługobiorcę za podmiot zobowiązany do rozliczenia podatku, a w przypadku transferu zawodnika do klubu pozyskującego z Polski wystawiać fakturę ze stawką VAT 22%. Klub rozważa też możliwość rozliczenia w\w usług jako zwolnionych od podatku na podstawie poz.11 załącznika nr4 do ustawy.
Z informacji uzyskanej przez organ podatkowy z Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi (pismo z dnia 07.12.04r., wpływ do organu podatkowego dnia 16.12.04r.) wynika, iż wg PKWiU wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz.U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), a obowiązującej nadal do celów podatkowych, usługi polegające na transferze zawodników pomiędzy klubami sportowymi mieściły się w grupowaniu PKWiU 92.62.12-00.00 "Usługi związane z organizowaniem imprez sportowych".
Zgodnie z art.27ust.2pkt3lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art.28. Zgodnie z art.28ust.5pkt2litb ustawy o VAT w przypadku usług wykonywanych przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich związanych bezpośrednio z usługami innymi niż wymienione w pkt1 i 2lit.a oraz art.27ust.3 - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce ich wykonania z zastrzeżenim ust.6, tj. w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust.5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
W ocenie organu podatkowego w przypadku transferu zawodnika z klubu polskiego (Podatnik) do innego klubu, bez względu na status podatkowy i miejsce położenia klubu pozyskującego, zastosowanie znajdzie art.27ust.2pkt3lit.a ustawy o VAT, tj. miejscem rozliczenia podatku od towarów i usług będzie miejsce położenia klubu dokonującego transferu, czyli Polska. Zgodnie z art.41ust.1 ustawy o VAT stawka podatku od towarów i usług dla usług wymienionych w PKWiU 92.62.12 wynosi 22%. Zwolnienie usług związanych ze sportem na podstawie poz. 11 załącznika nr4 do ustawy możliwe jest w przypadku, gdy usługi te są świadczone przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług. Ze złożonego przez Podatnika zapytania nie wynika czy w jego przypadku jest spełniony w\w warunek, w związku z tym organ podatkowy nie może jednoznacznie ocenić czy klub sportowy może korzystać z tegoż zwolnienia.
Odpowiedzi na powyższe pytanie organ podatkowy udzielił w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika, opinię Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi oraz w oparciu o przepisy prawne obowiązujące na dzień udzielenia niniejszej odpowiedzi.