Z treści złożonego pisma wynika, że Spółka powstała z przekształcenia innej spółki kapitałowej. W złożonym piśmie Spółka zwraca się z prośbą o wyjaśni... - Interpretacja - ZP/443-283/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.10.2004, sygn. ZP/443-283/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści złożonego pisma wynika, że Spółka powstała z przekształcenia innej spółki kapitałowej. W złożonym piśmie Spółka zwraca się z prośbą o wyjaśnienie czy na fakturach VAT należy podawać aktualną Jej nazwę oraz nazwę poprzednią z adnotacją " dawniej". Zdaniem Spółki na fakturach VAT zakupu i sprzedaży należy podawać obecną nazwę bez jakiejkolwiek dodatkowej informacji o poprzedniej nazwie.

Ustosunkowując się do powyżej przedstawionej kwestii, stwierdza się, co następuje;

Zgodnie z treścią art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) "Podatnicy, o których mowa w art.15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzajacą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży,cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust.16".

W przepisach § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) wydanego na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 przywoływanej ustawy, stanowi się iż, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej : imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Oznacza to iż, dane zawarte w w/w rozporządzeniu to minimum jakie powinna zawierać faktura VAT.

Zgodnie natomiast z art. 554 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeksu Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), w przypadku gdy zmiana brzmienia firmy dokonana w związku z przekształceniem nie polega tylko na zmianie dodatkowego oznaczenia wskazującego na charakter spółki, spółka przekształcona ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy obok nowej firmy z dodaniem wyrazu " dawniej", przez okres co najmniej roku od dnia przekształcenia.

Zatem, wobec unormowań § 12 ust. 1 wyżej wymienionego rozporządzenia Ministra Finansów, ujęcie na fakturze, obok nazwy (aktualnej), firmy sprzed przekształcenia, skutkuje spełnieniem wymogu prawa handlowego, nie naruszając zarazem regulacji prawa podatkowego.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu