Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 07.10.2004 r. (data wpływu do tut. organu 08.10.2004 r.) w sprawie opodatkowania podatkiem VAT usług świadczonych na rzecz osób fizycznych w zakresie montażu instalacji sanitarnej i centralnego ogrzewania, informuje:
W robotach z zakresu budownictwa wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po 1 maja 2004 r. występują dwie stawki
podatkowe: stawka podstawowa, tj. 22% oraz stawka obniżona - 7%. W myśl art. 146, ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. stawka obniżona obowiązuje w odniesieniu do:
- robót budowlano montażowych oraz remontów konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
- obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w myśl art. 146, ust. 2 w/w ustawy o VAT rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, w myśl art. 146 ust. 3 pkt 1 i 3 w/w ustawy o VAT rozumie się:
- sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i
przyłączami do budynków mieszkalnych,
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z budownictwem mieszkaniowym.
W związku z powyższym jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej będą roboty budowlane dotyczące budownictwa mieszkaniowego (o odpowiednim symbolu PKOB), w ramach których Pana firma będzie świadczyć usługi montażu instalacji sanitarnej i centralnego ogrzewania, wówczas do pełnej wartości kosztorysu należy stosować stawkę podatku w wysokości 7%.
Wyłączenie natomiast z kosztorysu poszczególnych elementów, tj. towarów (materiałów), robocizny dla celów opodatkowania ich VAT osobno (według przewidzianych stawek) możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy umowa zawarta z klientem określa odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych rodzajów usług.
Na materiały budowlane
od 01 maja 2004 r. obowiązuje stawka podatku 22%.