Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia informację Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu udzieloną pismem z dnia 16.06.2004r. nr PP/443-37-1/ET/2004 na zapytanie podatnika w zakresie:
- opodatkowania podatkiem od towarów i usług usług kominiarskich.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnika zajmuje się świadczeniem usług kominiarskich obejmujących:
- konserwację przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych połączoną z usuwaniem z nich sadzy i innych zanieczyszczeń,
-
udrażnianie zagruzowanych przewodów kominowych,
- usuwanie gniazd ptasich z przewodów kominowych,
- sprawdzanie stanu technicznego przewodów dymowych, spalinowych, wentylacyjnych,
- kontrolę drożności i szczelności przewodów,
- kontrolę właściwości podłączeń do przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych
- wskazanie przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych w obiektach remontowanych oraz ich sprawdzenie po wykonaniu prac,
- sprawdzanie prawidłowości podłączeń do przewodów urządzeń grzewczych,
- sprawdzanie ciągów w poszczególnych rodzajach przewodów.
Zdaniem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu świadczone przez Pana J. usługi kominiarskie wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego w zakresie konserwacji przewodów kominowych ( dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) połączone z usuwaniem z nich sadzy i innych zanieczyszczeń, udrażnianiem zgruzowanych przewodów kominowych, usuwaniem gniazd ptasich z przewodów kominowych oraz okresowej kontroli stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych, które to czynności wykonywane są na podstawie art.62 ust.1 lit c ust 5 i 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ( Dz. U. z 2003r. Nr 207 poz. 2016 ze zm.) mieszczą się w zakresie przedmiotowym wyrażenia ,, roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, a w konsekwencji do dnia 31 grudnia 2007 r. podlegają opodatkowaniu 7 % stawką podatku od towarów i usług zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535 ).
Natomiast usługi kominiarskie polegające na dokonywaniu ,, odbioru przewodów kominowych i sprawdzaniu prawidłowości podłączeń do przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych w nowo wybudowanych obiektach lub oddawanych do użytku po przeprowadzonym remoncie ( włączonych do eksploatacji ) nie mieszczą się w ramach definicji ,, roboty budowlano- montażowe lub remonty i roboty konserwacyjne zatem zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22 %, bez względu na rodzaj budynku, w którym ( przy którym) są wykonywane .
Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu postanowił zmienić w części powyższe stanowisko.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz.535 ) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesie do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust.1 pkt 2 lit. a ustawy , rozumie się zgodnie z art. 146 ust. 2 ww. ustawy - roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Natomiast stosowanie do art. 146 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, mieszkaniowemu której mowa w ust.1 pkt 2 lit a rozumie się :
- sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
- urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż nie wszystkie usługi wskazane w piśmie
podatnika, korzystać będą z preferencyjnej stawki podatku. Jak wynika z treści art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a i b ustawy- stawkę podatku w wysokości 7 % stosuje się w odniesie do :
- robót budowlano montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz
- do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Mając na względzie ww. przepisy, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, że czynności kontroli i opiniowanie stanu sprawności technicznej przewodów kominowych i wszelkiego rodzaju palenisk i urządzeń grzewczych oraz ocena przydatności eksploatacji pieców i kominów w obiektach budownictwa mieszkaniowego wymagane przepisem art.62 ust.1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1999 r. Prawo budowlane ( Dz. U. Nr 207 poz. 2016 ze zm.)- nie będące remontem i robotą konserwacyjną- nie mogą korzystać z opodatkowania stawką podatku 7 % i są opodatkowane według stawki 22 %. Pozostałe zaś czynności związane z remontami i konserwacją i wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego i infrastrukturze towarzyszącej do dnia 31.12.2007 r. korzystać będą z preferencyjnej stawki.
Natomiast wykonywanie usług kominiarskich w innych budynkach niż mieszkalne powoduje ich opodatkowanie podatkiem od towarów i usług według stawki 22 %.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja dokonana jest dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, a zmiana któregokolwiek elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zakres obowiązków podatnika.