Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu dokonując - na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.... - Interpretacja - UP-II-3-433-48/05/92/5

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.11.2005, sygn. UP-II-3-433-48/05/92/5, Urząd Skarbowy w Kołobrzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu dokonując - na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - interpretacji art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) na podstawie stanu faktycznego zawartego we wniosku w sprawie zasad rozliczania podatku od towarów i usług w przypadku dostawy części samochodowych na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, uznaje przedstawione przez wnioskodawcę stanowisko za niezgodne z prawem.

Pismem z 12 sierpnia 2005 r. (data wpływu: 25 sierpnia 2005 r.) podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca od 18 czerwca 1996 r., jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od 30 czerwca 2005 r., jest podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na nabywaniu pojazdów samochodowych i odsprzedaży ich "na części".

Wnioskodawca 10 września 2005 r., sprzedał część samochodową (PKWiU 34.3) osobie fizycznej z Niemiec, która nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej w Niemczech.

Towar nie spełnia warunków, o których mowa w art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wartość dostaw towarów na rzecz osób niebędących podatnikami VAT w Niemczech nie przekroczyła w 2004 i 2005 r. 100.000 EURO.

Uwzględniając powyższy stan faktyczny, podatnik stoi na stanowisku, że poprawne będzie wystawienie faktury VAT ze stawką 0% i wykazanie podstawy opodatkowania w rubryce C.1.2 deklaracji VAT-7.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, że stanowisko podatnika nie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Ustawowa definicja "towaru" znajduje się w art. 2 pkt 6 ustawy, w myśl którego pod tym pojęciem rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do brzmienia art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Na podstawie art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy przepis art. 13 ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Na podstawie art. 42 ust. 1 wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

  1. Podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, pod którym jest zidentyfikowany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów,
  2. Podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy (miesięcznej albo kwartalnej), posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że sprzedaż części samochodowej (PKWiU 34.3) na rzecz obywatela Niemiec, który nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowanym podatnikiem niemieckiego podatku od wartości dodanej, nie spełnia warunku określonego w art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy, a tym samym nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Dostawa ta opodatkowana jest więc na zasadach ogólnych.

W związku z tym, że towar nie jest towarem używanym w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, tzn. nie spełnia warunków, o których mowa w art. 43 ust. 2 ustawy, ani na podstawie przepisów szczególnych nie stosuje się do jego dostawy obniżonej stawki podatkowej, do opodatkowania tej transakcji właściwe będzie zastosowanie stawki podstawowej podatku od towarów i usług (22%).

Dostawę należy wykazać w deklaracji VAT-7 w pozycjach "dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22% - podstawa opodatkowania" (poz. 26) i "dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22% - podatek należny" (poz. 27).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu informuje, że przedmiotowa interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu prawnego obowiązującego 10 września 2005 r.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Kołobrzegu