Temat interpretacji
Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu z przedstawionym stanem faktycznym stwierdza, iż stanowisko Strony w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z zasadą generalną, wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od
towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.
Natomiast w świetle ust. 2 pkt 1 art. 27 ustawy, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.
W opinii tutejszego organu podatkowego do świadczenia usług związanych z nieruchomościami, zaliczają się również wskazane we
wniosku usługi wynajmu powierzchni wystawienniczych. Zatem będą one podlegały opodatkowaniu w Niemczech, ponieważ tam jest położona nieruchomość, której powierzchnia jest wynajmowana do dokonywania w niej ekspozycji wystawienniczych. W tej sytuacji firma niemiecka postąpiła właściwie opodatkowując usługę po swojej stronie, ponieważ to miejsce świadczenia usługi, a nie pochodzenie podmiotu ją świadczącego - determinuje miejsce jej opodatkowania.
Z tego względu nie można rozpatrywać przedmiotowej usługi jako importu usługi, gdyż nie zostaje spełniona w powyższej sytuacji definicja importu usługi, określona art. 2 ust. 9 ustawy, w myśl której przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.
W świetle tego przepisu podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników
posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
Dla prawidłowego ustalenia miejsca opodatkowania usługi jest istotne przede wszystkim miejsce jej świadczenia, a nie kto ją świadczy.
Ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym nie ma miejsca import usług, to tym samym nie znajduje zastosowania norma prawna określona w art. 86 ust. 2 ustawy, w świetle której kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Wobec powyższego w przedmiotowej sytuacji nie mają zastosowania zasady przewidziane w ustawie o podatku od towarów i usług dla importu usług.
Mając na uwadze przedstawione wyżej przepisy prawa i przedstawiony przez podatnika stan faktyczny, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że wynajęcie przez polski podmiot powierzchni
wystawowej na terenie Niemiec nie ma charakteru importu usługi, jest natomiast usługą związaną z nieruchomością, i z tego względu podlega opodatkowaniu podatkiem należnym w miejscu jej położenia, tj. na terenie Niemiec.