Temat interpretacji
Ze skierowanego do tut. Organu pisma wynika, że Spółka dokonuje zakupów leków z Hurtowni Farmaceutycznej XXX i zakup ten dokumentowany jest fakturami VAT, na których określony jest termin płatności. W przypadku, gdy dokonywana jest zapłata za fakturę przed upływem terminu płatności Spółka otrzymuje premię pieniężną, która obliczana jest w ten sposób, że otrzymywany jest rabat indywidualnie do każdej zapłaconej faktury dokumentującej dostawę, którego wysokość zależy od tego ile dni wcześniej zapłacona zostanie faktura przed upływem terminu płatności. Rabat ten dokumentowany jest prze Hurtownię notą księgową uznaniową za poszczególne miesiące. Natomiast Spółka uznając otrzymany rabat za premię pieniężną nie nalicza podatku VAT i nie wykazuje w rejestrach sprzedaży i deklaracjach VAT-7. W ocenie tut. Urzędu a także zgodnie z wyjaśnieniem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów z dnia 30 grudnia 2004 r., nr PP3-812-1222/2004/AP/4026 w przypadkach, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późń. zm.), ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia jej wartości.
Z pisma Spółki wynika, że otrzymuje rabat indywidualnie do każdej zapłaconej faktury. W takim przypadku w stosunku do sprzedawcy (Hurtowni Farmaceutycznej) zastosowanie będzie miał przepis art. 29 ust. 4 ustawy o VAT mówiący, że obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (...) oraz § 19 ust 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), mówiący, że w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Natomiast nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest zgodnie z § 19 ust. 5 wyżej cyt. rozporządzenia obowiązany jest do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał (...).
Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji. Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) interpretacja, o której mowa w art, 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy. W myśl art. 14c ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji, (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14b § 5 zdanie drugi, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowania wszczęte w tych sprawach umarza się, nie stosuje się innych sankcji (...). Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14a § 4 -ustawy Ordynacja podatkowa).