POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-183-2/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.11.2005, sygn. PP/443-183-2/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku strony 10.10.2005r. uzupełnionego pismem z dnia 27.10.2005r. - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stawki podatku VAT od dostawy aparatury naukowo badawczej której zakup jest finansowany przez Unię Europejską -stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z 10.10.2005r uzupełnionym pismem z 27.10.2005r. Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Jednostka dokona dostawy aparatury naukowo-badawczej na rzecz (.....) której zakup będzie finansowany z Unii Europejskiej. Nabywca uważa, że Jednostka ma zastosować na fakturze 0% stawką podatku VAT.
Pytanie Jednostki.
Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować przy dostawie aparatury naukowo-badawczej finansowanej z Unii Europejskiej.
Stanowisko Jednostki.
Jednostka uważa, że dostawa aparatury naukowo-badawczej finansowanej ze środków Unii Europejskiej jest opodatkowana stawką w wysokości 0%.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Jednostki w jej indywidualnej sprawie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), w tym m.in. odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Podstawowa stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22 %.

Na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 41 ust. 16 zostało wydane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). W rozporządzeniu tym w rozdziale 5 zostały określone towary i usługi, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 0% a także warunki stosowania tej stawki.
Stawka w wysokości 0% znajduje zastosowanie przy świadczeniu usług przez zarejestrowanych podatników oraz imporcie usług nabywanych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, jeżeli została zawarta pisemna umowa o świadczenie tych usług, zarejestrowana przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej ( § 6 ust 1 rozporządzenia).
Przepisy ww rozdziału nie mają zastosowania do dostawy towarów nabywanych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej.
W związku z powyższym dostawa aparatury naukowo-badawczej finansowanej ze środków Unii Europejskiej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22% określonej w art. 41 ust 1 ustawy VAT.

Ponadto informuje się, zarejestrowanym podatnikom dokonującym zakupu towarów i usług lub importu towarów za środki finansowe bezpośrednio im przekazane z odrębnego rachunku bankowego, na którym są ulokowane wyłącznie środki z pomocy zagranicznej, przysługuje zwrot podatku naliczonego.
W rozdziale 12 ww rozporządzenia określono przypadki w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.
Tak więc nabywca aparatury naukowo-badawczej finansowanej z Unii Europejskiej jeżeli spełnia warunki przewidziane w rozdziale 12 ww. rozporządzenia będzie mógł ubiegać się o zwrot podatku naliczonego we właściwym dla podatnika organie podatkowym .

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Jednostki wyrażone w piśmie jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje;
- iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia - art. 14a § 2;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych - art.14b §1 i §2 .

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu