POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-14/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.06.2005, sygn. PP/443-14/05, Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej stwierdza, że stanowisko podmiotu przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2005r., który wpłynął w dniu 15 marca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej zwolnienia od podatku od towarów i usług świadczenia usług w zakresie edukacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 31.03.2005r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku polegających na braku wskazania nr NIP podmiotu oraz braku upoważnienia osoby podpisanej na wniosku do reprezentowania podmiotu przed tutejszym Urzędem Skarbowym. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 12.04.2005r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Wniosek złożony dnia 15.03.2005r. przez podmiot zawiera opis stanu faktycznego. Podmiot jest jednostką budżetową objętą Ustawą z dn. 7 września 1991r. o systemie oświaty oraz Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 13 czerwca 2003r. w sprawie rodzajów, organizacji oraz sposobu działania publicznych placówek kształcenia ustawicznego i praktycznego, w tym publicznych ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego. Zajmuje się między innymi organizowaniem kursów, seminariów i szkoleń, które należą do jego pozaszkolnych działań statutowych. Podmiot planuje organizację kursów z zakresu:

  • "Księgowość komputerowa" - szkolenie osób bezrobotnych skierowanych przez Urząd Pracy,
  • "Specjalista ds. kadrowo-płacowych" - szkolenie osób bezrobotnych skierowanych przez Urząd Pracy,
  • "Sam prowadzę własną firmę" - kurs organizowany dla słuchaczy i innych osób,
  • "Kurs BHP" - kurs ogólnodostępny.

Przedmiotowe kursy są finansowane ze środków podmiotów je zlecających w części nie finansowanej przez organizatora. Zdaniem podmiotu wyżej wymienione rodzaje kursów zalicza się do "Usług w zakresie edukacji" a ściślej do "Usług Kształcenia Ustawicznego dla dorosłych i pozostałych form kształcenia" o symbolu PKWiU ex 80.4.

W przedmiotowej sprawie zgłoszono zapytanie - czy na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług usługi (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami) organizacja w/w kursów dla dorosłych jest objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług?

Podmiot stoi na stanowisku, iż organizacja kursów dla dorosłych jako usługa w zakresie edukacji podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług.

Przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 Ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług między innymi usługi o symbolu PKWiU ex 80 tj. "Usługi w zakresie edukacji" wymienione pod pozycją nr 7 zawartego w załączniku nr 4 do cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług "Wykazu usług zwolnionych od podatku".

Dokonując zatem podsumowania, należy stwierdzić, iż organizowane przez podmiot usługi szkolnictwa dla dorosłych podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Jednocześnie przypomina się, że odpowiedzialność za właściwe przyporządkowanie świadczonych usług do danego grupowania wg PKWiU spoczywa na podatniku.

POUCZENIE

Przedmiotowej interpretacji udziela się przyjmując jako datę zdarzenia opisanego przez podatnika - dzień wydania niniejszego postanowienia z uwzględnieniem stanu prawnego obowiązującego w tym dniu.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Postanowienie na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Należy nadmienić, iż organy podatkowe nie są władne do wydawania opinii klasyfikacyjnych oraz udzielania pomocy w zakwalifikowaniu usług do poszczególnych grupowań statystycznych. W tym zakresie mając wątpliwości co do sposobu zakwalifikowania w/w rodzajów kursów, podatnik winien zwrócić się o pomoc do organów statystycznych - tj. do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

    Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej