Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 1.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim wniosek dotyczył obowiązku prowadzenia ewidencji podatku VAT, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanawia uznać Pana stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.
Uzasadnienie
W przedmiotowym wniosku podał Pan, że jest autorem prowadzącym w ramach wolnego zawodu literacką działalność twórczą. Działalność ta w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sklasyfikowana jest w grupowaniu PKWiU 92.31.2 "Usługi w zakresie artystycznej i literackiej działalności twórczej". W ramach podpisywanych z wydawnictwami umów udziela Pan licencji na wydawanie napisanych książek. Pana przychody w okresie od 1 maja 2004 r. do końca tego roku przekroczyły próg, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. 10.000 EURO.
W związku z zaistnieniem stanu faktycznego opisanego w przedmiotowym wniosku zgłosił Pan następujące pytania:
- Czy wykonywana przez Pana literacka działalność twórcza korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?
- Czy wobec zwolnienia od podatku ma Pan obowiązek rejestracji w urzędzie skarbowym jako podatnik podatku od towarów i usług?
- Czy ma Pan obowiązek prowadzenia ewidencji podatku VAT?
- Czy ma Pan obowiązek wystawiania faktur w związku z otrzymanymi należnościami, a w przypadku otrzymywania honorarium bez faktury - wystawiania wewnętrznych faktur VAT?
We wniosku przedstawił Pan własne stanowisko, zgodnie z którym prowadzona przez Pana działalność jest zwolniona od podatku VAT, a tym samym nie ma Pan obowiązku rejestracji jako podatnik tego podatku, prowadzenia ewidencji VAT i wystawiania faktur.
Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w zakresie trzeciej z zawartych we wniosku kwestii (pozostałe problemy zostały rozpatrzone odrębnie), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 109 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. Stosownie natomiast do art. 109 ust. 3 ustawy podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 ustawy oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 ustawy - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
Cytowane wyżej przepisy są jedynymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług nakładającymi na pewne podmioty obowiązki prowadzenia odpowiednich ewidencji. Tym samym obowiązki takie nie ciążą na podmiotach wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ustawy, ani tym bardziej na podmiotach wykonujących wyłacznie czynności nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Tutejszy organ, odpowiadając na Pana wniosek w zakresie pierwszego zawartych we wniosku pytań, stwierdził odrębnych postanowieniach, że:
- do dnia 31.05.2005 r. wykonywane przez Pana czynności korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zw. z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy,
- od dnia 1.06.2005 r. wykonywane przez Pana czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ wykonując te czynności nie posiada Pan statusu podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy.
Tym samym nie ma Pan obowiązku prowadzenia żadnej z ewidencji, o których mowa przepisach ustawy o podatku od towarów i usług.
Przedstawione powyżej stanowisko tutejszego organu zgodne jest z Pana stanowiskiem wyrażonym w przedmiotowym wniosku. To ostatnie należy zatem uznać za prawidłowe, w związku z czym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji.