Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 w związku z art. 165a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.... - Interpretacja - 1438/443/329-223/2005/AO

www.shutterstock.com
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.11.2005, sygn. 1438/443/329-223/2005/AO, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 w związku z art. 165a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 23.08.2005r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 31.08.2005r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodu poniesionych przez nią kosztów związanych przejęciem umowy - zwrotu spółce z ograniczoną odpowiedzialnością części opłaty wstępnej uiszczonej przy zawieraniu umowy leasingu operacyjnego oraz prawa do odliczenia 60% podatku od towarów i usług naliczonego z tytułu zwrotu części w/w opłaty, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia:uznać stanowisko zawarte we wniosku w kwestii odliczenia 60% podatku od towarów i usług za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 23.08.2005r. wynika, iż Strona prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach działalności gospodarczej Strona chce przejąć umowę leasingu operacyjnego dotyczącą użytkowania samochodu od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w formie cesji umowy. Strona zwraca się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie zastosowania prawa podatkowego w kwestii zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodu poniesionych przez nią kosztów związanych z przejęciem umowy - zwrotu spółce z ograniczoną odpowiedzialnością części opłaty wstępnej uiszczonej przy zawieraniu umowy leasingu operacyjnego oraz prawa do odliczenia 60% podatku od towarów i usług naliczonego z tytułu zwrotu części w/w opłaty.

Ze stanu faktycznego wynika ponadto, iż z tytułu przejęcia przez Stronę umowy leasingu operacyjnego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wystawia fakturę sprzedaży na kwotę opłaty wstępnej podzielonej proporcjonalnie do czasu użytkowania samochodu. Zadaniem Strony w/w koszty można uznać za koszt uzyskania przychodu w związku z czym Strona ma prawo do odliczenia 60% podatku od towarów i usług naliczonego w związku ze zwrotem części opłaty wstępnej.

Zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu ( raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów , o których mowa w zadaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000zł.

Jednocześnie w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zatem jeśli na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot części opłaty wstępnej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi koszt uzyskania przychodu Strona ma prawo do odliczenia 60% podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ( nie więcej niż 6.000zł).

Natomiast w zakresie uznania zwrotu części opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Naczelnik tut. organu informuje, iż interpretacja przepisów prawa podatkowego zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Z uwagi na powyższe postanowiono jak w sentencji.

1. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę we wniosku z dnia 23.08.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów