Postanowienie - Interpretacja - 1434/PV/443-158/05/ABS

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.11.2005, sygn. 1434/PV/443-158/05/ABS, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie


Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 10.09.2005r. (data wpływu do Urzędu 14.09.2005r.) uzupełnionym w dniu 10.10.2005r., w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług umów o dzieło wraz z przeniesieniem praw autorskich


- stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe


Uzasadnienie


Wnioskiem z dnia 10.09.2005r. (data wpływu do Urzędu 14.09.2005r.), uzupełnionym w dniu 10.10.2005r. Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego z zakresu podatku od towarów i usług wynika, że na podstawie umów o dzieło zawieranych z kontrahentem mającym siedzibę w USA, zajmuje się Pan świadczeniem usług polegających na wykonywaniu oprogramowania komputerowego wraz z przeniesieniem praw autorskich związanych z wykonanym oprogramowaniem w zamian za wynagrodzenie określone w umowie. Ww. oprogramowanie wykonuje Pan osobiście korzystając z własnej wiedzy i doświadczenia, nie posługując się przy jego wykonywaniu zorganizowaną strukturą, nie korzysta Pan także z pomocy innych osób jak również nie wykonuje oprogramowania dla osób fizycznych. Zdaniem podatnika świadczone przez Niego usługi wynikające z zawartych umów o dzieło nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 i ust. 3a z uwagi na fakt, iż kreują stosunek prawny pomiędzy zleceniobiorcą a zleceniodawcą w ten sposób, że wszelką odpowiedzialność za czynności wykonane przez zleceniobiorcę wobec osób trzecich przejmuje zleceniodawca.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej,b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora ? jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, iż zawieranych przez Pana umów o dzieło, na podstawie których wykonywał Pan oprogramowanie komputerowe i przenosił prawa autorskie na rzecz zleceniodawcy mającego siedzibę w USA, nie można zaliczyć do wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej z uwagi na fakt, iż nie zachodzi jeden z warunków określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 w związku z ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług ? tj. dotyczący odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności co do odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga