Temat interpretacji
Na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r.- Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zmienia informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim pismem z dnia 28.06.2004 r., znak US.06.VAT-443/315/04/MO.
Pismem z dnia 14.05.2004 r. Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym wysokości stawki podatku od towarów i usług dla czynności polegającej na dostawie okien wraz z ich montażem w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Podatnik nie jest producentem montowanych okien.
W odpowiedzi udzielonej pismem z dnia 28.06.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważył, iż zgodnie z zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, przedmiotem działalności Podatnika jest handel artykułami przemysłowymi i artykułami spożywczymi oraz materiałami budowlanymi; sprzedaż i montaż okien. W opinii organu podatkowego takie określenie przedmiotu działalności gospodarczej skutkuje uznaniem, iż sprzedaż okien wraz z ich montażem w każdym przypadku traktuje się jako dostawę towaru objętą stawką VAT właściwą dla dostawy, tj. 22%.
Dyrektor Izby Skarbowej nie podziela powyższego stanowiska i uwzględniając obowiązujące przepisy prawa wyjaśnia, co następuje:
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku
od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), w kontekście obowiązujących do dnia 01.05.2004 r. przepisów o VAT, wprowadziła odmienne zasady opodatkowania - a przede wszystkim różne stawki podatkowe-w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz materiałów budowlanych.
Od dnia wejścia w życie nowej ustawy obniżona do 7 % stawka podatku dla sprzedaży materiałów budowlanych została zastąpiona 22% stawką podstawową, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy. Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 146 ust. 1 pkt 2 przedmiotowej ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu m.in. do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Generalną zasadą jest, że sposób opodatkowania materiałów zużywanych podczas wykonywania robót budowlano -
montażowych zależy od treści umowy, która powinna określać ekonomiczny cel do jakiego zmierzają strony umowy, czyli wykonawca i odbiorca.
Zatem, jeżeli celem umowy jest wykonanie robót, podstawa opodatkowania powinna zawierać wartość zużytych do ich wykonania materiałów. Zarówno usługa, jak i materiał mogą być objęte jednolitą stawką, właściwą dla świadczonej usługi, a na fakturze powinna być wyszczególniona jedna pozycja, obejmująca ogólną wartość wyrobu i usługi. Usługa "pochłania" w tym przypadku materiał budowlany, który w naszym przypadku podlega wraz z usługą opodatkowaniu stawką preferencyjną w wysokości 7%. Natomiast czynność winna zostać potraktowana jako dostawa towarów i opodatkowana 22% stawką VAT właściwą dla dostawy, jedynie wówczas, gdy treść umowy zobowiązuje jedną ze stron do dostarczenia odbiorcy określonych umową towarów.
Dyrektor Izby Skarbowej zauważa zatem, iż decydujące znaczenie dla ustalenia rodzaju świadczenia (czy jest to dostawa towaru, czy też wykonanie usługi), a co z tym się wiąże stawki podatku właściwej dla tegoż świadczenia, ma treść zawartej z klientem umowy.