Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. tekst jednolity z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 27.01.2004 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko
Podatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż samochód użytkowany przez Panią na podstawie umowy leasingu operacyjnego, w wyniku pożaru który miał miejsce w dniu 04.12.2004 r. nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Samochód jest własnością leasingodawcy, a jest ubezpieczony przez leasingobiorcę z dokonaną cesją na rzecz leasingodawcy. Przyczyny pożaru oraz wielkość powstałych szkód są przedmiotem ustalania przez policję oraz ubezpieczyciela.
Leasingodawca wystawia faktury VAT z tytułu czynszu do czasu rozwiązania umowy, która nastąpi nie wcześniej niż z chwilą otrzymania przez niego odszkodowania, zgodnie z postanowieniami zawartej umowy leasingu operacyjnego.
W związku z powyższym zwrócono się z zapytaniem: czy od otrzymanej części odszkodowania (kwota przewyższająca należność z tytułu zakupu samochodu przez leasingodawcę) należy rozliczyć podatek VAT. traktując ją jako obrót i czy
można odliczać VAT od rat leasingowycli po utracie samochodu.
Stanowisko Podatnika: Podatnik uważa, iż podatek naliczony z ww. faktur VAT nic podlega odliczeniu, otrzymane odszkodowanie nie stanowi obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT.
Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Uregulowania dotyczące prawa podatnika do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony zawarte zostały w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535. ze zm.) zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114. art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z kolei, w art. 88 powołanej ustawy wyszczególnione zostały przypadki, w których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego od
nabywanych przez podatnika towarów i usług.
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Taka regulacja oznacza, że prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur VAT dokumentujących raty czynszu leasingowego za okres, w którym samochód nie był już użytkowany uzależnione jest od tego czy poniesione opłaty stanowią koszt uzyskania przychodu w myśl odrębnych przepisów ustawy o podatku dochodowym.
Zgodnie z Postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z dnia 31.03.2005 r., znak PD/415-13/05/R1 "wydatki z tytułu opłat rat leasingowych poniesione po
utracie przedmiotu leasingu nie stanowią kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej"W kontekście powyższego, podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących raty czynszu leasingowego za miesiące, w których samochód nie był już użytkowany nie stanowi podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego o określony w nich podatek naliczonego.
W myśl art. 5 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwanym dalej "podatkiem", podlegają: m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Odszkodowanie stanowi formę rekompensaty za poniesioną szkodę i jako nie wynikające z odpłatnej dostawy towarów bądź odpłatnego świadczenia usług nie kreuje obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, którym - zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy - jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i
stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika /płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.