Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 10 lutego 2005 r. (data wpływu: 15 luty 2005 r.) uzupełnionego pismami z dnia 10.03.2005 r. (data wpływu 11.03.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
Stan faktyczny:
Z treści pism złożonych w tut. Organie wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie użytkowania sieci Internetowej. Zgłoszona działalność gospodarcza polegająca na udostępnieniu łącza prywatnym użytkownikom zgodnie z Zaświadczeniem Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Nr OKR/WKT/2152/2003 z dnia 9.05.2003 r. nie wymaga zezwolenia Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (Spółka nie jest operatorem sieci Internet a jedynie użytkuje sieć). Swoje usługi Spółka świadczy na podstawie zawartych z abonentami długookresowych umów. Paragraf 2 umowy reguluje wynagrodzenie Spółki (w formie opłaty abonamentowej), które następuje co miesiąc, w terminie do 7 - go każdego miesiąca. Jest ono naliczane i płatne z
góry za każdy miesiąc na podstawie faktury VAT. Spółka świadczy usługi również na rzecz klientów indywidualnych, którzy żądają od niej comiesięcznego wystawiania faktur VAT.Zdaniem Spółki może ona wystawiać klientom indywidualnym jedną fakturę VAT na dostęp do internetu za sześć miesięcznych okresów rozliczeniowych "z góry" a obowiązek podatkowy dotyczący wykonania tych usług w poszczególnych miesiącach będzie powstawał co miesiąc z chwilą upływu terminu płatności za dany okres, czyli siódmego dnia każdego miesiąca zgodnie z podpisaną umową między klientem a firmą (...)
Stanowisko przedstawione przez Spółkę jest prawidłowe.
Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT zostały uregulowane w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).Stosownie do § 18 cytowanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów w przypadku usług telekomunikacyjnych faktury wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem tego obowiązku podatkowego (§ 18 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia). Jeżeli faktura dotycząca usług telekomunikacyjnych zawiera informację jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy może być wystawiona wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego (§ 18 ust. 3 ww. rozporządzenia) Tak więc faktura za usługi telekomunikacyjne, podająca informację jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy może być wystawiona wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku VAT w przypadku świadczenia usług telekomunikacyjnych, dla których w umowie właściwej dla tych rozliczeń został określony termin płatności to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu tego terminu płatności i nie jest uzależniony od daty wystawienia faktury VAT.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego aktualnie obowiązującego, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.