POSTANOWIENIE - Interpretacja - NV/4406-1-19/26/05/KM

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.08.2005, sygn. NV/4406-1-19/26/05/KM, Urząd Skarbowy w Pucku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( j. t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w sprawie czy darowizna przedsiębiorstwa podlega przepisom ustawy o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnosząca zapytanie aktem notarialnym otrzymała tytułem darowizny od ojca przedsiębiorstwo - zakład wytwórczo handlowy, obejmujące nieruchomość wraz z wyposażeniem i składnikami majątku trwałego. Jednocześnie Podatniczka zobowiązała się prowadzić przedmiotowy zakład.

W ocenie Podatniczki darowizna przedsiębiorstwa nie podlega podatkowi od towarów i usług zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o VAT.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny tut. organ podatkowy stwierdza poprawność stanowiska Wnoszącego zapytanie.

Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) zwanej dalej ustawą, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów; może więc nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym na podstawie umowy sprzedaży, darowizny, zamiany, a także w drodze wniesienia tzw. aportem do spółki tytułem wkładu niepieniężnego. Zbyciem jest więc każda czynność prowadząca do przeniesienia własności.

W związku z tym, iż ustawa nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwa należy odwołać się do przepisu art. 55 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej (m.in. własność nieruchomości i ruchomości, wierzytelności, nazwa, tajemnica handlowa). Wyłączeniu spod ustawy podlegają zatem wszystkie czynności wymienione w art. 5 ustawy, jeżeli ich przedmiotem jest przedsiębiorstwo w myśl art. 55 kodeksu cywilnego.

Tym samym darowizna przedsiębiorstwa będąca forma zbycia nie podlega ustawie.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku postanowił jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Pucku