Postanowienie - Interpretacja - PP/443-58/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.08.2005, sygn. PP/443-58/05, Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 14.06.2005r. (data wpływu do tutejszego organu w dniu 17.06.2005r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii traktowania wspólnot mieszkaniowych przy ustalaniu wysokości obrotów obligujących do rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej.

- uznaje za prawidłowe stanowisko Pana przedstawione w powyższym wniosku.

Uzasadnienie

W dniu 17.06.2005r. do tut.organu wpłynął Pana wniosek w sprawie udzielenia przez tutejszy organ interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie obowiązku instalacji kasy rejestrującej po przekroczeniu określonej kwoty obrotu w sytuacji gdy wykonuje Pan usługi remontowo-budowlane udokumentowane fakturami VAT na rzecz wspólnot mieszkaniowych.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyraża Pan pogląd, iż wspólnota mieszkaniowa nie jest osobą fizyczną, zatem obroty uzyskane ze świadczenia usług remontowo- budowlanych na rzecz wspólnot mieszkaniowych nie wchodzą do ogólnej sumy obrotu osiągniętego ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

W myśl art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r.Nr 54 poz. 535 ze zm) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Z powyższego przepisu wynika, iż obowiązek ewidencjonowania w sposób określony w tym przepisie nie dotyczy tej części sprzedaży przez którą rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, która dokonywana jest między innymi na rzecz osób prawnych oraz innych niż osoby prawne jednostek organizacyjnych.

Przykładem jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej jest wspólnota mieszkaniowa. Zgodnie z art.6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm) wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwaną.

W związku z tym do wyliczenia wysokości obrotów osiągniętych z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie wlicza się sprzedaży usług remontowo- budowlanych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej.

W myśl § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2004r w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2004r. Nr 273, poz. 2706) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania, z zastrzeżeniem ust. 7, który mówi, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 ,traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca nastepującego po miesiącu, w którym nastapiło w ciągu 2005r. przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000 zl, z działalności, o ktorej mowa w art. 111 ust. 1 ustawy.

Natomiast podatników rozpoczynających sprzedaż w 2005r., zgodnie z § 3 ust. 5 cyt.wyżej rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2005r.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, jest wiążąca - do czasu jej zmiany lub uchylenia - dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej, właściwych dla Pana.

Na niniejsze postanowienie, Stronie służy w terminie 7 dni od dnia doręczenia zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu