Temat interpretacji
Z treści wniosku wynika, że Spółka zajmuje się min. produkcją betonu towarowego sklasyfikowanego pod kodem PKWiU 26.63.10-00.10. Beton ten jest sprzedawany wraz z usługą, która polega na wylaniu fundamentów bądź stropu w budynkach. Beton jest transportowany na plac budowy, podawany pompą do betonu w przygotowanym przez inwestora miejscu oraz układany i wibrowany przy pomocy wibratorów. Świadczona usługa betonownia dotyczy budynków i obiektów budownictwa mieszkaniowego. Usługa betonowania mieści się pod kodem PKWiU 45.25.31 - roboty betoniarskie związane z betonem zbrojonym.
Wszystkie ww. czynności wykonywane są przez własnych pracowników i na własnym sprzęcie. Spółka wystawia faktury za wykonanie dostarczenie i ułożenie betonu, które obciążane są stawką 22% VAT.
Jednak zdaniem Spółki, postępuje ona nieprawidłowo i uważa, że usługa betonownia jest usługą budowlaną związaną z budownictwem mieszkaniowym, a zatem powinna być stosowana obniżona stawka 7%.
Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, ust 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 1 wyżej cyt. ustawy stawka podatku na materiały budowlane od 1.05.2004 r. wynosi 22%.
Zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia czy Spółka dokonuje dostawy towarów czy tez świadczy usługę. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy. Przy czym zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy.
Zasadą jest, że Spółka jest zobowiązana do prawidłowego sklasyfikowania prowadzonej działalności, swoich produktów, towarów, środków trwałych oraz obiektów budowlanych wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. W przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania, Spółka może się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).
Zgodnie ze statystycznymi zasadami metodycznymi PKWiU w zależności od tego kto: producent, firma usługowa czy handlowa, dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest przez niego czynność, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka VAT.
I tak roboty budowlano-montażowe wykonywane przez:
1.producenta wyrobu własnymi siłami, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym grupowaniu;
2.firmę usługową klasyfikowane są w dziale PKWiU 45;
3.sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU 52.
Oznacza to, że np. jeżeli Spółka jako producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany (np. masę betonową), jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób, a na gruncie ww. ustawy o VAT stanowi dostawę towarów, a nie usługę. Konsekwentnie prawidłową stawką podatku VAT będzie stawka przypisana do dostawy towaru tj. 22%.
Natomiast w przypadku, gdy montażu dokonuje firma usługowa, która nie jest producentem montowanych wyrobów bądź handlowcem i czynność ta zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi może być zaliczona do usług - ma zastosowanie stawka obniżona, w wysokości 7%, zgodnie z wyżej cyt. art. 146 ust.1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT.
Zatem w przypadku, jeżeli producent betonu dokonuje również transportu betonu na plac budowy oraz pompowania masy betonowej (wylaniu fundamentów bądź stropu w budynkach) to czynność ta stanowi dostawę towaru, która winna być sklasyfikowana w grupowaniu obejmującym produkowany beton tj. PKWiU 26.63.10-00.10 jako beton zwykły towarowy oraz podlegającą opodatkowywaniu 22% stawką podatku od towarów i usług - zgodnie z art. 41 ust. 1 wyżej cyt. ustawy o VAT.
Zatem stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.