Temat interpretacji
W dniu 23.08.2005r. wpłynął wniosek w sprawie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. We wniosku przedstawiono stan faktyczny:
Gmina jest właścicielem gruntów , przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami. Zamierzeniem Gminy jest przeniesienie własności tego gruntu w drodze zamiany na inny grunt, o takiej samej powierzchni, przeznaczony w miejscowym planie zagodpodarowania przestrzennego pod urządzenia infrastruktury technicznej i kanalizacji dla potrzeb miasta. Drugą Stroną umowy zamiany będzie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Strona w złożonym
wnioski zwraca się z pytaniem:
Czy w przypadku dokonania wyżej opisanej zamiany może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Zdaniem Strony w opisanym we wniosku przypadku przepis ten ma zastosowanie.
Naczelnik Urzędu Skarbowego nie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usłuig podlega odpłatna dostawa towarów iodpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt. 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegającycg opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Jednocześnie w myśl art. 7 ust.1 tej
ustawy, przez dostawę, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel. Odpłatność dostawy towarów nie musi przybierać formy pieniężnej, lecz jest dokonana w naturze-mtu inny grunt. Zatem dokonanie zamiany gruntów jest odpłatną dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W myśl art. 43 ust.1 pkt 9 cyt. ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Z przedstawionego stanu faktucznego wynika, że wnioskodawca dokonuje dostawy gruntu przeznaczonego w miejscowym planie zagospodarowania pod zabudowę, zatem nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. We wniosku zostało zawarte stwierdzenie, że "Gmina nie miałaby obowiązku odprowadzenia podatku od towarów i usług od wartości działki nabytej w drodze zamiany" W zapytaniu mamy do czynienia z dwoma dostawami gruntów,
dokonywanymi przez dwie strony umowy, z których każda oceniana jest odrębnie pod kątem przepisów o podatku VAT. Gmina ma obowiązek zapłaty podatku od wartości dostawy gruntu ( w tym przypadku budowlanego), a nie nabycia gruntu. Dostawa gruntu budowlanego podlega opodatkowaniu stawką 22 % (art. 43 ust.1 ustawy u podatku od towarów i usług). Nabywany przez Gminę w drodze zamiany grunt jest przedmiotem opodatkowania u drugiej ze stron umowy, tj. osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej i podlega odrębnej ocenie z zakresu podatku od towarów i usług. U osoby fizycznej nie będącej podatnikiem podatku VAT, dokonującej dostawy (tu zamiany) gruntu nie przeznaczonego poda zabudowę obowiązek naliczenia VAT nie powstanie, ze względu na zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust.1 pkt 9 ustawy o VAT. Ze zwolnienia tego nie korzysta jednak Gmina, zatem stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że:
- interpretacja dotyczy stanu faktycznego
przedstawionego praez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wpływu zapytania;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.