Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku S.A. z dnia 24.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia:uznać stanowisko Strony za prawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Spółka jest domem maklerskim posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej, w tym między innymi w zakresie doradztwa inwestycyjnego w zakresie papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu. Zgodnie z art. 39 ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, pod pojęciem doradztwa w zakresie obrotu papierami wartościowymi rozumie się odpłatne udzielanie pisemnej lub ustnej rekomendacji nabycia lub zbycia oznaczonych papierów wartościowych albo powstrzymania się od zawarcia transakcji dotyczącej tych papierów. Obecnie Spółka świadczy przedmiotowe usługi na rzecz swoich klientów, jak również zamierza w najbliższym czasie podpisać nowe umowy z innymi klientami. W/w usługa według Urzędu Statystycznego w Łodzi mieści się w grupowaniu PKWiU 67.12.10.-00 "Usługi maklerskie na rynkach papierów wartościowych oraz zarządzanie funduszami na zlecenie". Zdaniem Spółki usługi te zwolnione są od podatku VAT.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z treści art. 8 w/w ustawy wynika, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).
W myśl zaś art. 8 ust. 3 w/w ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.
W myśl zaś art. 43 ust. 1 pkt 1w/w ustawy, zwalnia się od tego podatku, usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 3 załącznika nr 4 jako usługi zwolnione od podatku od towarów i usług wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego, sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w Sekcji J ex (65-67), z wyłączeniem:1)działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki, 2)usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej, 3)usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20), 4)usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, 5)usług ściągania długów oraz faktoringu, 6)usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy, 7)usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy, 8)transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności, 9)transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.
Reasumując stwierdzić należy, iż w przypadku, gdy świadczone przez Spółkę usługi licencjonowanego doradztwa inwestycyjnego mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.12.10-00 "Usługi maklerskie na rynkach papierów wartościowych oraz zarządzanie funduszami na zlecenie", to na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.