Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 43 ust. 1 pkt 2, art.43 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535), oraz § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 24.05.2005 r. (bez znaku) z datą wpływu 31.05.2005 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy odnośnie sposobu opodatkowania transakcji sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu przedstawionej w stanie faktycznym zawartym w wyżej wymienionym piśmie za prawidłowe.
W piśmie z dnia 24.05.2005 r. Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego m.in. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz ze znajdującymi się na gruncie budynkami. Budynki mają status towarów używanych w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii przedmiotowego zakresu zwolnienia od opodatkowania od towarów i usług a mianowicie, czy zwolnienie obejmuje całą działkę, na której zostały wzniesione budynki czy tylko jej część znajdująca się bezpośrednio pod budynkami. Zdaniem Podatnika, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku albo opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%, zwolnieniu podlega również zbycie prawa użytkowania wieczystego całej działki, na której wzniesiono te budynki. Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje: Stosownie do postanowień zawartych w przepisie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), w przypadku, gdy dostawa budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, objęta jest zwolnieniem od podatku od towarów i usług, wówczas zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, również jest zwolnione od podatku od towarów i usług. Zauważyć przy tym należy, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera przepisów ograniczających powyższego zwolnienia jedynie do części gruntu znajdującego się bezpośrednio pod budynkiem, w związku, z czym niewłaściwe byłoby zastosowanie wykładni zawężającej w tej kwestii. Należy, zatem przyjąć, iż w przedmiotowej transakcji zwolnieniu podlega powierzchnia całego gruntu, na którym wzniesiono budynki.
Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień 31.05.2005 r. i traci swoją ważność dniem zmiany przepisów. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, ul. Geodetów 1. Zażalenie należy zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wnieść w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia za pośrednictwem organu, który jej wydał. Zażalenie, winno zawierać zgodnie z art. 222 w zw. z art. 239 Ordynacji podatkowej zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.