Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając na podstawie art. 14a sect 1 oraz sect 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące miejsca świadczenia usług serwisowych samochodów VW i Audi
jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W swoim piśmie Pan (...) informuje, iż w Polsce jego firma będzie świadczyła usługi serwisowe dla samochodów VW i Audi, zakupionych i zarejestrowanych na terenie krajów Unii Europejskiej. Usługi te będą świadczone dla osób podających numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż Polska. Samochody te po naprawie opuszczą teren Polski. Z dokumentów rejestrowych firmy, która będzie nabywała usługę serwisową samochodu będzie wynikało, iż prowadzi ona działalność na terenie Unii, w państwie innym niż Polska.
Zdaniem Podatnika, miejscem świadczenia tych usług będzie kraj, który nadał nabywcy tej usługi NIP europejski i w związku z tym usługa opodatkowana będzie w kraju nabywcy, ponieważ samochód opuści teren Polski.
Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.
Z art. 28 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.
Z przytoczonych przepisów wynika, iż miejscem świadczenia opisanych w piśmie usług serwisowych dla samochodów VW i Audi jest miejsce, gdzie te usługi są faktycznie świadczone, tj. Polska.
Jeżeli natomiast (zgodnie z art. 28 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług) nabywca usługi dla opodatkowania usługi poda swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, to wówczas usługa będzie opodatkowana w kraju, który nadał nabywcy usługi ten numer. W Polsce będzie więc traktowana jako usługa niepodlegająca podatkowi od towarów i usług, pod warunkiem, iż towar (w tym przypadku samochód) po wykonaniu usługi opuści teren kraju.
Ponadto zauważa się, iż zgodnie z art. 109 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik obowiązany jest prowadzić ewidencję otrzymywanych towarów zawierającą w szczególności datę ich otrzymania, dane pozwalające na identyfikację towarów oraz datę wydania towaru po wykonaniu usługi przez podatnika.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu
faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.