Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 9... - Interpretacja - D-6/443/42/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.07.2004, sygn. D-6/443/42/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone w dniu 08.06.2004r. informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:
Zapytanie:
1.Czy można złożyć korekty deklaracji VAT-7 i rozliczyć w nich podatek naliczony VAT wynikając z faktur dot. zakupu lokali użytkowych - stanowiących środki trwałe, który nie został uwzględniony w złożonych wcześniej deklaracjach ?
2.Czy w korektach deklaracji j.w. można wykazać kwotę różnicy podatku do zwrotu jeżeli w złożonych wcześniej deklaracjach wykazano kwotę różnicy podatku do przeniesienia ?

Ad. 1) Możliwość i termin dokonania korekty deklaracji VAT poprzez zwiększenie kwoty podatku naliczonego , który nie został rozliczony przez podatnika w ustawowym terminie określono w art. 86 ust 13 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535), zgodnie z którym jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.
Do uprawnienia, o którym mowa w art. 86 ust.13 wspomnianej ustawy stosuje się odpowiednio art. 81 b wyżej cytowanej Ordynacji podatkowej.

Ad. 2) Możliwość korekty przewiduje art. 81 a ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), zgodnie z którym podatnicy mogą skorygować uprzednio złożone deklaracje podatkowe jeżeli:
1) wykazali w deklaracjach, o których mowa w art. 73 § 2 zobowiązanie podatkowe nienależnie lub w wysokości mniejszej od należnej,
2) w deklaracjach innych niż wymienione w art 73 § 2 pkt 2 i 3 wykazali zobowiązanie podatkowe nienależnie lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek,
3) w złożonej deklaracji wykazali zobowiązanie podatkowe w wysokości większej od należnej.

Zgodnie z art. 81 c w/w ustawy, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej - podatnicy mogą składać korekty deklaracji podatkowych, również jeżeli nie wpływa to na wysokość zobowiązania podatkowego, wysokości kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku.

W związku z tym, korygując deklarację podatkową Podatnicy mogą dokonać sprostowania wysokości zobowiązania podatkowego, wysokości kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku oraz innych zawartych w formularzu deklaracji ( np. adresu, NIP i danych liczbowych nie powodujących zmiany wielkości podatku, nadpłaty lub zwrotu ) - o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

Uregulowanie to pozwala również na dokonywanie korekty deklaracji VAT-7 w zakresie sprostowania różnicy podatku stanowiącej nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do rozliczenia w następnym miesiącu. Sprostowaniu takiemu nie podlegają natomiast kwoty, dane czy wartości prawidłowe.

W związku z powyższym jeżeli w deklaracji wykazano kwotę różnicy podatku do przeniesienia jej korekta z wykazaną kwotą do zwrotu nie jest możliwa.

Interpretacji udzielono wg stanu na dzień wydania niniejszego pisma.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie