W związku z zapytaniem złożonym dnia 23 sierpnia 2004r. w sprawie opodatkowania podatkiem VAT Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie działając na ... - Interpretacja - NP-443-16/3/KZ/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.09.2004, sygn. NP-443-16/3/KZ/2004, Urząd Skarbowy w Krotoszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z zapytaniem złożonym dnia 23 sierpnia 2004r. w sprawie opodatkowania podatkiem VAT Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm./, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego, wyjaśnia co następuje:

Kwota należną od klienta, zasądzona przez sąd , jest kwotą brutto. Podatnik wystawia fakturę zawierającą kwotę netto oraz podatek VAT naliczony wg określonej stawki podatkowej. Klient zobowiązany jest zapłacić całą kwotę należną.

Niezależnie od tego czy klient zapłaci kwotę netto czy kwotę brutto wynikającą z faktury podatnik jest zobowiązany rozliczyć podatek na zasadzie samoobliczania, zgodnie z treścią art. 103 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż "Podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2-4 i art. 33".

W przypadku odmowy zapłaty kwoty wynikającej z faktury w pełnej wysokości podatnikowi przysługuje jedynie prawo dochodzenia roszczeń na drodze cywilnoprwanej.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Urząd Skarbowy w Krotoszynie