Temat interpretacji
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy drogowe usługi transportowe międzynarodowe na rzecz podatników unijnych, którzy podali swój numer identyfikacyjny Unii Europejskiej na terenie Polski, pozostałych krajów unijnych opodatkowując je stawką 0%.
Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.
Przepis art. 83 ust. 1 pkt. 23 ww. ustawy określa, że stawką podatku 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Stosownie do ust. 3 pkt 1 ww. art. 83 przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów :
- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.
Zgodnie z art. 83 ust. 4 nie jest usługą transportu międzynarodowego przewóz osób lub towarów w przypadku, gdy miejsce wyjazdu (nadania) i miejsce przyjazdu (przeznaczenia) tych osób lub towarów znajduje się na terytorium kraju, a przewóz poza terytorium kraju ma wyłącznie charakter tranzytu.
W świadczeniu usług transportu międzynarodowego nie ma zastosowania przepis art. 28 ust. 3 ww. ustawy z 11.03.2004 r., stanowiący iż w przypadku, gdy nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Przepis § 7 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) określają, że obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku, stosuje się również do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego, w przypadku posiadania przez podatnika odpowiednich dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy.
Zatem Podatnik, świadcząc usługi transportu międzynarodowego w części usługi wykonywanej na terytorium Polski stosuje w świetle ww. przepisów stawką 0%, niezależnie od tego, jaki podmiot jest zleceniodawcą usługi. Natomiast poza terytorium kraju czynność ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce, co wynika z miejsca świadczenia usługi.
Ponadto zauważa się, że w odniesieniu do opodatkowania usług transportu międzynarodowego związanego z przewozem towarów poza Wspólnotę, obowiązują uregulowania analogiczne do tych, które obowiązywały przed dniem 01.05.2004 r.