Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:
Ad 1) Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) nie zawierają w swojej treści określenia" partycypacja".
Według Popularnego Słownika Języka Polskiego - Warszawa 1999r. - "partycypować" znaczy ponosić część kosztów czegoś.
Zatem należy uznać, że partycypacja jest formą dopłaty na określony cel, w tym przypadku do budowy mieszkań dla przyszłych najemców. Uwzględniając powyższe, w myśl art. 19 ust. 21 ustawy VAT obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika.
Ad 2) Według powołanego wyżej słownika kaucja jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. Jak zatem wynika z przytoczonego zakresu znaczeniowego "kaucja" nie stanowi należności za wykonane świadczenie, ani też sama nie jest usługą. Zatem czynność pobrania kaucji w kwocie wynikającej z umowy zawartej miedzy stronami, będącej kwotą zwrotną, nie jest czynnością opodatkowaną w myśl ustawy o podatku VAT.
Ad 3) Wpłaty tego rodzaju, w sytuacji gdy są one zwrotne, należy potraktować jak wyżej. W przypadku, gdy wpłaty te stanowią przychód, Spółka winna szczegółowo określić klasyfikację tego przychodu, np. czy jest forma odszkodowania, kara umowna itp. Tylko prawidłowe określenie rodzaju przychodu da podstawę do prawidłowego odniesienia tych czynności do unormowań wynikających z ustawy VAT.