Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 z uwzględnieniem art.7 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz.535/ opod... - Interpretacja - DPP-005-128/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.10.2004, sygn. DPP-005-128/04, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 z uwzględnieniem art.7 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz.535/ opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi przekazanie towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, także na rzecz pracowników, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Z przedstawionego zapytania wynika, że dokonujecie Państwo zakupu mundurów górniczych, a następnie przekazujecie je za częściową odpłatnością pracownikom do czego zobowiązują Was przepisy branżowe.

Związanie pracodawcy przepisami branżowymi do wykonywania określonych czynności na rzecz pracowników nie przesądza jednak o charakterze tych czynności w rozumieniu ustawy o VAT. Istota problemu zawartego w zapytaniu sprowadza się do rozstrzygnięcia, czy przekazanie przedmiotowych towarów spełnia warunek przekazania tych towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem czy też nie. Naszym zdaniem, przekazanie w/w towarów, jakkolwiek związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, /przepisy branżowe, tradycje górnicze itp./, ma charakter przekazania na cele osobiste pracowników. Otrzymujący te towary mają prawo do rozporządzania nimi jak właściciel. Przedmiotowego przekazania nie można zatem utożsamiać z celami związanymi z prowadzonym przedsiębiorstwem ponieważ celem kopalni jest wydobywanie kopalin i wyłącznie każda czynność niezbędna dla zorganizowania tego przedsięwzięcia będzie związana z celami prowadzenia przedsiębiorstwa.

A zatem, przekazanie mundurów, jakkolwiek obligatoryjne dla podatnika ze względu na przepisy branżowe, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, zarówno w części odpłatnej jak i nieodpłatnej.Udokumentowanie części nieodpłatnej należy dokonać na podstawie art.106 ust.7 ustawy o VAT wystawiając fakturę wewnętrzną. Dla części finansowanej przez pracodawcę, podstawa opodatkowania będzie równa kwocie nabycia odpowiadającej różnicy między całkowitą kwotą nabycia, a kwotą finansowaną przez pracownika.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu