Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki w zakresie prawidłowego przeliczenia kwoty wyrażonej w walucie obcej na złote dla celów podatku od towarów i usług, przedstawione w piśmie z dnia 21 marca 2005 r., jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 21 marca 2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu
23 marca 2005r.), Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:
Spółka planuje zakup maszyny wraz z montażem, uruchomieniem, przeszkoleniem i transportem z terytorium Wspólnoty Europejskiej. Kontrahent Spółki nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka dokonuje przedpłaty w wysokości 20% ceny przed dokonaniem dostawy.
Spółka zadała pytanie wg jakiego kursu należy przeliczyć kwotę wykazaną na fakturze na złote. W opinii Podatnika w opisanym stanie faktycznym należy zastosować średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z dnia wydania
towaru.
Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:
Na wstępie należy podkreślić, iż tut. organ podatkowy w postanowieniu z dnia 20 maja 2005 r. nr PP/443-46-2-GK/05 stwierdził, iż w opisanym stanie faktycznym obowiązek podatkowy powstanie w dniu przekazania zaliczki, zaś w pozostałej części - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru.
Na podstawie § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) - zwanym dalej "rozporządzeniem", kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia
faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Zgodnie natomiast z § 37 ust. 2 i ust. 3 rozporządzenia w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony, a w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio. Ponadto zgodnie z § 37 ust. 4 rozporządzenia przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika
stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług. Z powyższych uregulowań wynika, iż w przedstawionym stanie faktycznym Spółka winna zastosować średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z dnia wystawienia faktury w przypadku, gdy zostanie ona wystawiona w obowiązującym terminie. Natomiast w przypadku gdy Podatnik nie wystawi faktury zgodnie z obowiązującymi przepisami, winien zastosować średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na dzień powstania obowiązku podatkowego.
Jednocześnie informuje się, iż zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), jeżeli przed wydaniem towaru lub
wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Zatem w przypadku, gdy Spółka wystawi fakturę VAT dokumentującą otrzymanie zaliczki nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzyma zaliczkę winna zastosować kurs PLN z dnia wystawienia faktury. Jeśli natomiast faktura nie zostanie wystawiona w tym terminie, należy zastosować kurs z dnia otrzymania zaliczki. Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 4 w związku z art. 19 ust. 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, przepis ten
stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Zatem w przypadku, gdy Spółka wystawi fakturę nie później niż w siódmym dniu od dnia dostawy, winna zastosować kurs PLN z dnia wystawienia faktury, w przeciwnym wypadku z siódmego dnia od dnia wydania towaru.
Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.
Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień złożenia wniosku. Ponadto informuje się, iż zmiany przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, wchodzące w życie z dniem 1 czerwca 2005 r. nie wpływają na prawidłowość niniejszej interpretacji.
Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej ( Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.