Postanowienie - Interpretacja - D3/443/27/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2005, sygn. D3/443/27/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr 137, poz. 926 z 1997 r. z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za częściowo prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 18.03.2005r. wpłynął Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu trwałej zabudowy wnęk w mieszkaniach osób fizycznych. Prace te wykonuje jako podwykonawca u "dealera", który to dostarcza niezbędnych materiałów, jedynie w razie potrzeby Podatnik dokupuje niezbędne materiały. Faktury VAT nie są wystawiane podmiotom u których usługi te są świadczone lecz dla dealera;
Zapytanie dotyczy:
Jaką należy zastosować stawkę podatku VAT przy usługach montażowych trwałej zabudowy wnęk (szaf) w mieszkaniach osób fizycznych?
Zdaniem Podatnika:
W przypadku wykonywanych prac w zakresie montażu szaf w mieszkaniach osób fizycznych powinna mieć zastosowanie stawka 7 %.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z 1997r. z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Z kolei zgodnie z ust. 2 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
1. 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne,
2. 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
3. ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem w odniesieniu do usługi, której przedmiotem jest wykonywanie robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą obowiązywać będzie obniżona stawka podatku w wysokości 7 %.

W przypadku wykonywania uług montażu trwałej zabudowy wnęki lub przestrzeni wnękowej mieszczącej się w grupowaniu:
PKWiU 45.42.13-00.00 - "Roboty instalacyjne pozostałych niemetalowych elementów stolarki budowlanej."
roboty te należy zaklasyfikować do grupy 45.4 - roboty budowlane wykończeniowe (Dział 45 - roboty budowlane).

Urząd Statystyczny w Łodzi klasyfikuje montaż elementów zabudowy, wykonany na odrębne zlecenie przez podwykonawców w grupowaniach:
w przypadku metalowych elementów szaf wnękowych
PKWiU 45.42.12-00.00 "Roboty związane z montażem pozostałych metalowych elementów stolarki budowlanej"
w przypadku niemetalowych elementów szaf wnękowych
PKWiU 45.42.13-00.00 "Roboty związane z montażem pozostałych niemetalowych elementów stolarki budowlanej".

Z powyższego wynika, iż roboty zaklasyfikowane do działu 45 w zakresie instalacji mebli kuchennych i szaf wnękowych pod warunkiem ich trwałego umiejscowienia w budynku mieszkalnym mieszczą się w pojęciu robót budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym, o którym mowa z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a i b i będą opodatkowane do 31.12.2007r. stawką podatku VAT 7 %, natomiast wykonywane w pozostałych obiektach podlegają opodatkowaniu stawką 22 %.

Pozostałe usługi wykonywane przez podatnika, nie mieszczące się w pojęciu robót budowlano-montażowych zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów opodatkowane zostały podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22 %.

W przypadku wątpliwości dotyczących ustalenia prawidłowego i właściwego grupowania dla przedmiotowych usług Podatnik może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju świadczonych usług i wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie