P O S T A N O W I E N I ENa podstawie:- art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz... - Interpretacja - PP/443-18/05/P/21/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.04.2005, sygn. PP/443-18/05/P/21/05, Urząd Skarbowy w Kole

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I ENa podstawie:- art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ),- art. 86 ust. 3 i ust. 5 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT,o r g a n p o d a t k o w y udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 24.02.2005 r. oceniając stanowisko Spółki jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E Dnia 01.03.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w miesiącu styczniu br. Spółka zakupiła pojazd jednośladowy - motocykl BMW F650GS Dakar FL. Motocykl ten będzie wykorzystywany jako środek transportu w działalności gospodarczej Spółki. W związku z powyższym Spółka zwraca się z zapytaniem:Czy przysługuje Spółce odliczenie podatku VAT od zakupionego motocykla oraz od zakupionego do niego paliwa ?Na tle powyższych okoliczności faktycznych Spółka formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że można odliczyć podatek VAT w całości od zakupu motocykla nie można odliczyć podatku VAT od zakupionego paliwa do tego pojazdu.Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie wymienione w sentencji postanowienia normy prawa podatkowego.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego. Według art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 ze zm.) pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Natomiast pkt 45 tego artykułu stanowi, że motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy.Stosownie do art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru Dł = 357 kg + n x 68 kg, gdzieDł - oznacza dopuszczalną ładowność,n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy- kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze (...) - nie więcej jednak niż 5.000 zł.Wobec powyższego, ograniczenia wynikające z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w zakresie odliczenia podatku naliczonego dotyczą również motocykli.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 5 ustawy o VAT dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa wyżej, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się za samochody osobowe, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Zatem oznacza to, że tylko w takim zakresie (tj. 50 % kwoty podatku naliczonego określonej w fakturze - nie więcej niż 5.000 zł) podatek naliczony przy nabyciu przedmiotowego motocykla może zostać odliczony. Nadmienić tu należy, że podatek ten w wysokości określonej art. 86 ust. 3 ustawy o VAT można odliczyć w takim zakresie w jakim motocykl ten jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z kolei w świetle art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu - wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych, o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca z wyżej przytoczonego wzoru. Spółka więc nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu paliwa do tego motocykla.Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.

Urząd Skarbowy w Kole