Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, że stanowisko (...) z siedzibą w (...) NIP: (...) w zakresie podatku od towarów i usług, zawarte we wniosku z dnia 20.07.2005 r., iż przekazana Spółce nagroda w postaci wyjazdu do Kenii nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jest nieprawidłowe.
W skierowanym do organu podatkowego piśmie z dnia 20.07.2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie określenia czy otrzymaną nagrodę w postaci wyjazdu zagranicznego do Kenii za sprzedaż premiową Spółka powinna potraktować jako wynagrodzenie za świadczone usługi, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i udokumentować poprzez wystawienie faktury VAT.
Z przedmiotowego pisma Podatnika wynika, że (...) prowadzi sprzedaż maszyn i urządzeń rolniczych i dokonuje zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą głównie w firmach "J." Sp. z o.o. i "K." Sp. z o.o. Umowa dealerska zawarta pomiędzy Spółką (...) a "K." Sp. z o.o. przewiduje, że ?...niezależnie od rabatów "K." może przyznać dealerowi dodatkowe świadczenie niepieniężne w przypadku zadowalającego poziomu sprzedaży oraz dokonywania terminowych płatności. Świadczenia takie przyznawane mogą być w zasadzie nie częściej niż raz w roku kalendarzowym na podstawie wyników poprzedniego roku kalendarzowego. Pierwsze świadczenia mogą zostać przyznane w roku 2005 na podstawie wyników roku 2004?. W oparciu o ten zapis umowy firma "K." przekazała Spółce (...) nagrodę za sprzedaż premiową w formie wyjazdu do Kenii. Wartość przekazanej nagrody wynosi 7.011,84 zł. Wyjazd został zorganizowany przez firmę "K." i (...) nie miała możliwości innego wykorzystania nagrody a tylko skorzystanie z konkretnego wyjazdu. W wycieczce tej uczestniczył pracownik Spółki, który nie pokrywał żadnych kosztów związanych z wyjazdem.
Zdaniem Podatnika, przekazana (...) nagroda w postaci wyjazdu do Kenii nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
(...) argumentuje, że otrzymana nagroda nie jest wynagrodzeniem za świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ponieważ nagroda w postaci wycieczki zagranicznej nie jest wynikiem umowy między podatnikiem a firmą Kverneland, a Spółka (...) nie jest zobowiązana do regularnego osiągania pewnego pułapu obrotów miesięcznie w tej firmie. Przekazana nagroda nie podlega
wymianie na gotówkę i dotyczy wyłącznie organizacji wyjazdu określonego przez dostawcę.
Odnosząc się do przedstawionej powyżej sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza co następuje:
Zgodnie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ?podatkiem?, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do przepisu art. 2 ust. 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że przekazanie w formie nagrody wycieczki zagranicznej nie stanowi dostawy towarów, gdyż wycieczki zagranicznej nie można uznać za towar w rozumieniu zapisu art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Przedmiotową sprawę należy także ocenić w kontekście art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Jak wynika z art. 8 ust. 1 w/w ustawy, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej , osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, która nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik został nagrodzony za sprzedaż premiową w związku z zadowalającym poziomem sprzedaży w roku 2004.
Nagrodą była wycieczka zagraniczna, która stanowi w danym przypadku rodzaj wynagrodzenia (premii) dla nabywcy za świadczone na rzecz dostawcy usługi, tj. działanie w celu uzyskania jak najwyższego poziomu sprzedaży.
Zaistniała zatem przesłanka do opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanego wynagrodzenia w postaci wycieczki, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
W związku powyższym otrzymane przez (...) wynagrodzenie w postaci wycieczki zagranicznej za wykonane usługi winno być udokumentowane fakturą VAT, wystawioną zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Z 2005 r. Nr 95, poz. 798 sprost. Dz. U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860).
Biorąc pod uwagę przytoczoną powyżej regulację prawną oraz stan faktyczny sprawy przedstawiony przez Podatnika należy stwierdzić, iż stanowisko Strony zawarte we wniosku z dnia 20.07.2005 r. o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień zaistnienia stanu faktycznego opisanego we wniosku z dnia 20.07.2005 r.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na postanowienie w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).
W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w wysokości 5 zł od wniosku.