POSTANOWIENIE - Interpretacja - ZP/443-314/1/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.11.2005, sygn. ZP/443-314/1/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, postanawia uznać pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie sporządzającej samodzielnie bilansu, podstawy opodatkowania podatkiem VAT poszczególnych składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa a także uznania transakcji sprzedaży wybranego majątku firmy obejmującego majątek trwały i zapasy towarów handlowych jako dostawę towarów, za prawidłowy.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż Wnioskująca planuje sprzedaż części swojej działalności (jeden z głównych działów firmy zajmujący się dystrybucją sprzętu ogrodniczo - leśnego), w skład której wchodzą:

- wybrane składniki majątku trwałego (samochody, komputery, wyposażenie itd.) i wartości niematerialne i prawne (programy komputerowe, licencje, znak firmowy),

- wierzytelności (należności) wybranych klientów,

- zapasy towarów handlowych,

- wraz z majątkiem nabywca przejmie związanych z działem pracowników oraz kontrakty zawarte z odbiorcami i dostawcami a dotyczące sprzedawanego działu przedsiębiorstwa,

- zobowiązania od wybranych dostawców związane z działalnością ogrodniczo-leśną,

- dodatnią wartość firmy tzw. goodwill (nastąpi nadwyżka ceny sprzedaży ponad wartość księgową przejmowanych składników majątkowych).

Przedmiotowa transakcja sprzedaży nie będzie obejmować ksiąg handlowych i budynków.

Zdaniem Podatnika, mając na uwadze regulację art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), oraz fakt, że przedmiotem transakcji jest zorganizowana część przedsiębiorstwa nie sporządzająca samodzielnie bilansu, przedmiotowa sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych. Zatem, dokonując sprzedaży wybranego majątku firmy obejmującego majątek trwały i zapasy towarów handlowych, Spółka potraktuje tą transakcję jako dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT w określonej (dla każdego składnika majątku oddzielnie) przepisami wysokości.

Jednocześnie, w opinii Spółki, podstawę opodatkowania podatkiem VAT poszczególnych składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowi obrót, zgodnie z przepisami art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się o potwierdzenie słuszności przedstawionego stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z regulacją art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 2 pkt 6 przywoływanej ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 w/w ustawy podatkowej, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

W świetle natomiast przepisów art. 55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93, ze zm.), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5) koncesje, licencje i zezwolenia;

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8) tajemnice przedsiębiorstwa;

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jednocześnie, stosownie do regulacji art. 552 w/w ustawy Kodeks cywilny, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż przedsiębiorstwo stanowi samodzielny organizm gospodarczy, który jest czymś więcej niż zorganizowanym zbiorem składników materialnych i niematerialnych. Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Wnioskująca w opisywanym stanie faktycznym podnosi, iż przedmiotowa transakcja sprzedaży nie będzie obejmowała m.in. ksiąg handlowych a więc składnika przedsiębiorstwa, który uniemożliwia nadanie sprzedawanej masie składników materialnych i prawnych, funkcji zorganizowania wymaganego do prowadzenia działalności gospodarczej

Stosownie do powyższego, należy stwierdzić, iż w przedmiotowym stanie faktycznym nie zachodzą przesłanki umożliwiające zastosowanie zawartego w regulacji art. 6 pkt 1 przywoływanej ustawy podatkowej, wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

W związku z powyższym, w opisanym stanie faktycznym, sprzedaż części przedsiębiorstwa nie sporządzającego samodzielnie bilansu, nie jest wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT. Sprzedaż jego poszczególnych składników podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, według odpowiednich stawek podatku uzależnionych od przedmiotu transakcji.

Tym samym, sprzedaż wybranego majątku firmy obejmującego majątek trwały i zapasy towarów handlowych stanowi odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, według właściwych stawek.

Jednocześnie, Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego, informuje, iż stosownie do przepisów art. 29 ust. 1 przywoływanej ustawy podatkowej, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zatem, w świetle przywołanych przepisów, za podstawę opodatkowania podatkiem VAT, przy sprzedaży poszczególnych składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy przyjąć kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o kwotę należnego podatku.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu