Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 10 lutego 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia:
- uznać stanowisko Strony za
prawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona zawarła umowę, na mocy której przelała na inną spółkę prawa i obowiązki z kilktunastu umów zawartych przez Stronę, na podstawie których zobowiązana była do świadczenia usług o charakterze eksploatacyjno - konserwacyjnym na rzecz podmiotów będącymi właścicielami nieruchomości. Przeniesienie dokonane zostało odpłatnie.
Według Strony, z uwagi na korzyści finansowe osiągane przez podmiot, z którym zawarła umowę, przedmiotowy przelew praw jest usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towaru i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), a tym samym powinnien podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1w/w ustawy. Biorąc zaś pod uwagę, iż przedmiotowa usługa nie mieści się w katalogu usług pośrednictwa finansowego (PKWiU Sekcja J, ex 65-67), a tym samym nie jest zwoniona z podatku, Strona zobowiązana jest do zastosowania do w/w transakcji 22% stawki podatku.
Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towaru i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenienie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z powyższego wynika, iż świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług jest każde nie będące dostawą towarów odpłatne zobowiązanie się podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności do działania, zaniechania lub tolerowania czyjegoś zachowania.
Za świadczenie usług uznać również należy zatem przeniesienie przez Stronę, na podstawie umowy przelewu praw i przejęcia długów, praw z uprzednio zawartych przez Nią umów o świadczenie usług na inny podmiot w zamian za wynagrodzenie. Jako taka transakcja ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towaru i usług.
Z uwagi na fakt, iż zgodnie z przedstawionym przez Stronę opisem nie stanowi ona usługi pośrednictwa finansowego, nie ma do niej zastosowania zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie wskazać należy, że do zakwalifikowania wyrobu (towaru) lub usługi do właściwego grupowania PKWiU jest, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami, producent (importer)towaru lub usługodawca. W razie wątpliwości należy wystąpić do Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych z siedzibą w Łodzi przy ul. Suwalskiej 29 z wnioskiem o wydanie opinii w sprawie zakwalifikowania przedmiotowej usługi do właściwego grupowania zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
W braku innych okoliczności przedmiotowa transakcjia podlega w podatku od towarów i usług opodatkowaniu wg stawki określonej w art. 41 ust. 1 ustawy (tzw. podstawowej), tj. 22%.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak we wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.
P o u c z e n i
e
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa).
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa), w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).