W złożonym piśmie Podatnik wnosi o udzielenie odpowiedzi, czy w zwiazku z prowadzeniem działalności gospodarczej, w której Strona wykorzystuje samoch... - Interpretacja - III/443-36/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.04.2005, sygn. III/443-36/05, Urząd Skarbowy w Zgierzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W złożonym piśmie Podatnik wnosi o udzielenie odpowiedzi, czy w zwiazku z prowadzeniem działalności gospodarczej, w której Strona wykorzystuje samochód ciężarowy (OPEL ASTRA) o dopuszczalnej ładowności 520 kg. oraz liczbie miejsc - 2 (wg dokumentu identyfikacyjnego pojazdu oraz karty pojazdu), dla którego nie posiada świadectwa homologacji ani odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących naprawy i inne koszty eksploatacyjne przedmiotowego pojazdu?

Zdaniem Podatnika, z treści art. 86 ustawy o VAT, oraz z faktu zarejestrowania samochodu jako ciężarowy, wynika prawo Strony do odliczenia podatku naliczonego w związku z poniesieniem kosztów eksploatacyjnych oraz naprawami samochodu bez świadectwa homologacji i odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest możliwe w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych.

Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Odwołując się do treści powołanych przepisów tut. organ podatkowy stwierdza, iż przepisy ustawy podatku od towarów i usług nie wyłączają możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących dokonanie napraw i poniesienie innych kosztów eksploatacyjnych pojazdu, dla którego właściciel nie posiada świadectwa homologacji. Co więcej, odliczenie takie jest możliwe mimo niespełnienia kryterium ładowności wynikającego ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odliczenie to jest możliwe jeżeli zakup stanowi koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Z danych rejestracyjnych Podatnika wynika, iż Pan X prowadząc działy specjalne produkcji rolnej zrezygnował z prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wyraził zgodę na ustalenie dochodu wg norm szacunkowych wynikających z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11.10.2004r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. Nr 229, poz. 2308). Z art. 24a ust. 3 pkt 1 w/w ustawy wynika, że obowiązek prowadzenia ksiąg nie dotyczy osób opłacających podatek dochodowy w formie ryczałtu. W związku powyższym koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym nie występują.

Mając na uwadze powyższe, Podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego z faktur dokumentujących przedmiotowe czynności.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Zgierzu