- Interpretacja - US III-2/443-621/05/GB

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. US III-2/443-621/05/GB, Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

    W dniu 13.04.2005r. do tutejszego organu wpłynął wniosek uzupełniony pismem z dnia 26.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie.

    Stan faktyczny tej sprawy:

    Przedmiotem pytania jest czy współwłaścicieli kamienicy obowiązuje odprowadzanie podatku VAT z tytułu wymajmu lokali mieszkalnych. Zgodnie z pismem z dnia 13.04.2005r. Wnioskodawca jest jednym z 6współwłaścicieli kamienicy przy ul. X (należącej do Śródmieścia). Kamienica ma 18 lokatorów i nie ma żadnych lokali użytkowych.

    Żaden ze współwłaścicieli nie prowadzi działalności gospodarczej i współwłaściciele nie są "płatnikami podatku VAT". Nie stanowią również żadnej spółki. Działalności gospodarczej nie prowadzi również Wnioskodacwa. Według wnioskodawczyni w 2004 roku łączny obrót VAT w kamienicy wyniósł 80 tysięcy złotych, w przeliczeniu 80 000: 6 = 13,3 tys.

    W końcowej części pisma Wnioskodawca stwierdził co następuje: "Uważam więc, że nie obowiązuje nas odprowadzanie podatku VAT. Mój tok myślenia przedyskutowałam i ustnie potwierdziłam na Bałutach. Chciałabym jednak prosić o pisemne potwierdzenie mojej interpretacji, bo myślę, że przepisy na Bałutach i na śródmieściu są takie same".

    W piśmie z dnia 26.04.2005r. Wnioskodawca sprecyzował, iż zapytanie zadał w imieniu własnym, jako osoba fizyczna.

    Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy:

    • art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1 i ust. 2, art. 43 ust. 1 pkt 1, art. 99 ust. 7, art. 109 ust. 1 , art. 113 ust. 1, ust. 2, ust. 4, ust. 5, ust. 9, ust. 10 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).W myśl przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej w dalszej części "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1-2 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Unormowanie to zalicza jednoznacznie do działalności gospodarczej dla potrzeb VAT takie przejawy aktywności podatnika w stosunku do towarów oraz wartości niematerialnych, jak: wynajem, dzierżawa, leasing, udzielanie licencji, a także użytkowanie - o ile są:
    • realizowane w sposób ciągły
    • dla celów zarobkowych.

    Na podstawie art. 113 ust. 1-2 ustawy, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegajacych amortyzacji.

    Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Zatem usługi wymienione pod pozycją nr 4 załącznika nr 4 do ustawy w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe - zwolnione są od podatku. W oparciu o treść art. 113 ust. 5 ustawy, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust.1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

    Ponadto zgodnie z treścią art. 113 ust. 9-10 ustawy, podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub 8. Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwote określoną w ust. 1 lub 8, zwolnienie traci moc z momentem przekroczenia kwoty określonej w ust. 1 lub 8. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości. Z przepisu art. 113 ust. 9 ustawy wynika, że podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego są zwolnieni od podatku z mocy prawa. Zwolnienie to, jeżeli podatnik przed rozpoczęciem działalności nie zrezygnuje z niego, obowiązuje do momentu, aż podatnik przekroczy w danym roku - w proporcji do okresu prowadzonej działalności - obrót równowartości 10 000 euro, albo gdy zrezygnuje ze zwolnienia w trakcie działalności.

    Zaznaczyć należy, iż korzystanie ze zwolnienia podmiotowego od podatku, określonego w treści art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy, ma charakter dobrowolny, bowiem na podstawie art. 113 ust. 4 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy, mogą zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego od podatku pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, z tym że w przypadku, o którym mowa w ust.9, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu.

    Podatnicy korzystający ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy:

    • nie mają obowiązku sporządzania i składania deklaracji podatkowej (art. 99 ust. 7 ustawy)
    • nie mają obowiązku odprowadzania podatku,
    • są obowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży w uproszczonej formie (art. 109 ust. 1 ustawy)
    • nie mają prawa do dokonywania odliczenia podatku naliczonego przy zakupach związanych ze swoją działalnością, która jest zwolniona od podatku (art. 86 ust. 1 ustawy).

    Z uwagi na fakt, iż usługi wymienione pod pozycją nr 4 załącznika nr 4 do ustawy w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe - zwolnione są od podatku, a do wartości sprzedaży będącej podstawą do określenia zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku - Podatniczka posiada uprawnienia do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług i nie ma obowiązku odprowadzania podatku VAT z tytułu wynajmu lokali mieszkalnych.

    Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście