Temat interpretacji
Wnioskodawca zakupuje towary handlowe w Tajlandii, które przez port przeładunkowy w Hamburgu trafiają bezpośrednio do odbiorcy w Czechach. Transport nie przebiega w ogóle przez terytorium Polski. Firma transportowa (podmiot niemiecki) za wykonaną usługę transportową oraz ubezpieczenie w czasie transportu obciąża wnioskodawcę.
Spółka zwróciła się do Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych o właściwą kwalifikację usługi transportu oraz usługi ubezpieczenia transportu towarów wykonanego poza terytorium kraju. W załączonym do wniosku piśmie z dn. 28.02.2005 r. Urząd Statystyczny wyraził opinię - w związku z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844), zgodnie z którym do celów podatkowych nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) - że przedstawione "usługi mieściły się w grupowaniach:
- przewóz towarów samochodami ciężarowymi na zlecenie (łącznie z ubezpieczeniem oferowanym przez przedsiębiorstwo transportowe)
PKWiU 60.24.1 - Transport drogowy towarów pojazdami wyspecjalizowanymi;
- ubezpieczenie towarów od ryzyka związanego z uszkodzeniem lub utratą ładunku (oprócz ubezpieczenia oferowanego przez przedsiębiorstwo transportowe)
PKWiU 66.03.10 - Usługi ubezpieczeniowe pozostałe."
Zdaniem Spółki "w przypadku obciążenia kosztami ubezpieczenia przez świadczącego usługę transportową, nie można mówić o imporcie usług ubezpieczenia, a jedynie o usłudze transportowej. Ta zaś w przypadku kiedy transport nie odbywa się na terytorium kraju nie podlega u nas również opodatkowaniu. Tak więc zarówno usługa transportowa jak i ubezpieczenie będzie mieściło się w jednym grupowaniu PKWiU."
Pytanie Spółki dotyczy wskazania, czy usługa ubezpieczenia jako składowa usługi transportu międzynarodowego będzie podlegała opodatkowaniu na terenie Polski czy też nie.
Uzyskanie interpretacji zależne jest od właściwego kwalifikowania czynności, przy czym usługi wymienione w klasyfikacjach (oprócz elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Z dn. 5 kwietnia 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą VAT.
W związku z uzyskaniem opinii Urzędu Statystycznego, kwalifikującej wspomnianą usługę ubezpieczeniową w grupowaniu właściwym dla usług transportowych - dla określenia miejsca opodatkowania należy zastosować właściwe regulacje dotyczące usług transportowych.
W myśl art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy VAT w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.
Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług reguluje art. 5. ust. 1. ustawy VAT, który stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Reasumując podatek VAT jest podatkiem o charakterze terytorialnym, co powoduje, że opodatkowanie w kraju określonej czynności zależne jest od tego, czy może być ona uznana za wykonaną na terytorium kraju. W związku z przytoczoną opinią Urzędu Statystycznego oraz faktem, że usługa transportowa nie była świadczona przez kontrahenta niemieckiego na terytorium kraju, nie występuje po stronie spółki obowiązek podatkowy.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.