Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej w sprawie prawa do zastosowania stawki VAT 0% przy ustanawianiu w budynkach stanowiących własność spółdzielni prawa odrębnej własności lokali mieszkalnych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W skierowanym do organu podatkowego piśmie Strona wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zastosowania postanowień art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Strona jako czynny podatnik VAT wystąpiła z zapytaniem, czy ustanowienie prawa odrębnej własności po dniu 01 maja 2004 r., jako czynności przenoszącej własność lokalu, o której mowa w art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ww. ustawy, opodatkowana jest do dnia 31.12.2007 r., stawką VAT 0%.
Według stanu faktycznego przedstawionego przez Spółdzielnię, Strona przed dniem 01.05.2004 r., zawarła umowy o budowę lokali mieszkalnych w celu ustanowienia odrębnej własności tych lokali na rzecz członków spółdzielni i zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), do dnia 30 kwietnia 2004 r.,
czynności te nie były opodatkowane. Zmiana przepisów w zakresie podatku od towarów i usług z dniem 1 maja 2004 r., wprowadziła nowe uregulowania w zakresie opodatkowania ww. czynności podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.
Spółdzielnia w związku z powyższym przepisem ma wątpliwości, czy wobec członka spółdzielni nabywającego prawo własności lokalu bez posiadania uprzednio innych spółdzielczych praw do lokalu stosuje się stawkę podatku VAT 0%.
Strona jest zdania, że ustawodawca nie
wskazał dodatkowych warunków, ktore winien spełniać nabywca prawa własności lokalu mieszkalnego i dlatego też ma prawo do korzystania ze stawki podatku VAT 0%.
W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia:
Zgodnie z treścią art. 146 ust. 1 pkt 3 lit c opodatkowaniu stawką 0% do dnia 31.12.2007 r. podlega przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego. Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 powołanej ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel, w tym również:
- ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
- ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
- przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
- ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu,
- przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.
Zatem z wykładni literalnej, którą w interpretacji prawa podatkowego stosujemy w pierwszej kolejności wynika, że art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ww. ustawy nie obejmuje swym zakresem:
- ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
- ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
- ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu,
i dlatego do tego rodzaju dostawy towarów nie ma zastosowania cytowany przepis o okresowym stosowaniu stawki VAT w wysokości 0%.
W związku z powyższym, stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.
Na postanowienie w zakresie interpretacji służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej).
W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę
skarbową w wysokości 5 zł od wniosku.