Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z pismem Strony z dnia 30.06.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 01.07.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
postanawia
uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 30.06.2005r. za nieprawidłowe.
Uzasadnienie
Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż prowadzi działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie Podatnik bierze udział w realizacji Programu EQUAL. Towary i usługi zakupywane przez Podatnika w celu realizacji Programu, finansowane są przez Krajową Strukturę Wsparcia (KSW) ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006. Realizacja Programu EQUAL obejmuje wykonanie przez Podatnika zadań określonych w umowie z KSW polegających m.in. na: organizowaniu konferencji naukowych, szkoleń seminariów dyskusyjnych, pikników integracyjnych dla osób niepełnosprawnych wraz z wręczaniem wydawnictw okolicznościowych (broszury, ulotki) - bez odpłatności ze strony uczestników. W związku z powyższym Podatnik otrzymuje z KSW zwrot poniesionych kosztów kwalifikowanych w wysokości netto (bez naliczonego podatku od towarów i usług).
W związku z powyższym Podatnik prosi o wyjaśnienie, czy zgodnie z obowiązującymi przepisami, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, może "skorzystać z prawa odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług dotyczącego faktur wystawionych za towary i usługi zakupione w celu realizacji działań finansowanych przez Krajową Strukturę Wsparcia (KSW) ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006."
Zdaniem Podatnika, pomimo iż w ramach realizowanego programu nie występuje sprzedaż towarów ani świadczenie usług, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, może "skorzystać z prawa do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług dotyczącego faktur z tytułu zakupionych przez niego towarów i usług, w celu realizacji Programu EQUAL w ramach rozliczenia podatku od towarów i usług na podstawie deklaracji VAT-7 dotyczącej całej działalności Podatnika."
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2) eksport towarów;3) import towarów;4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Według art. 86 ust. 1 w/w ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż czynności wykonywanew ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL są nieodpłatne i polegają na wykonywaniu określonychw umowie zadań. Realizacja tych zadań, nie stanowi zatem odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a więc nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Stosownie do zapisów art. 86 ust. 1 w/w ustawy, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponieważ czynności wykonywane przez Stronę w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, wobec tego Strona nie ma prawa do odliczenia bądź zwrotu tego podatku. W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Pouczenie
Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.