Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 217 w związku z art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Politechniki, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług odsetek od udzielonych pożyczek sfinansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej ZFŚS), przedstawione w piśmie z dnia 30 sierpnia 2004 r. nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 30 sierpnia 2004 r. L.dz. 78/SF/08/04 (data wpływu do tut. Urzędu 2 września 2004 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 lutego 2005 r. L.dz. 21/SF/02/05 (data wpływu do tut. Urzędu 4 lutego 2005 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Uczelnia zadała następujące pytanie:
Czy wydatki z ZFŚS na rzecz pracowników i byłych pracowników podlegają ustawie o VAT i w związku z tym czy odsetki od udzielanych pożyczek z tego funduszu należy wykazywać w deklaracji VAT - 7 jako usługi finansowe ze stawką podatku "zw".
W opinii Podatnika wspomniane czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie
należy ich wykazywać w deklaracji podatkowej dla celów podatku od towarów i usług VAT - 7.
Po przeanalizowaniu obowiązującego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 50 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7
Przedmiotem działania ZFŚS jest udzielanie zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy pracownikom wraz z rodzinami, emerytom, rencistom oraz byłym
pracownikom, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.). Zasobami materialnymi funduszu są odsetki od jego środków oraz wpływy z oprocentowania udzielonych pożyczek. W opinii tut. organu podatkowego obracając tymi pieniędzmi pracodawca (zakład pracy) pobierający odsetki od udzielonych pożyczek staje się podmiotem świadczącym usługi pośrednictwa finansowego, stanowiące odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w powołanym art. 5 ust. 1 ustawy. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym dojdzie do odpłatnego świadczenia usług pośrednictwa finansowego na terytorium kraju. Jednocześnie informuje się, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Natomiast w pozycji nr 3 ww. załącznika nr 4 do ustawy wymieniono usługi pośrednictwa finansowego. Zatem usługi te są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
W związku z powyższym odsetki od pożyczek udzielonych z ZFŚS, będące kwotą należną z tytułu udzielonych pożyczek stanowiącą obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy, należy wykazać w deklaracji VAT - 7 jako dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, zwolnione od podatku.
Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.
Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.