POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-59/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.12.2005, sygn. PP/443-59/05, Urząd Skarbowy w Brzesku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 września 2005 r. (data wpływu: 29 września 2005 r.), uzupełnionego pismami z 14 października 2005 r. oraz 1 grudnia 2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W pismach zwrócił się Pan o udzielenie interpretacji dotyczącej zasadności zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży prawa wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z wybudowanym na niej w latach 1995-1997 budynkiem-segmentem pawilonu handlowego. Nabycie własności prawa wieczystego użytkowania przedmiotowej nieruchomości oraz budynku nastąpiło na podstawie aktu notarialnego, zawartego w lutym 2004 r. Na udokumentowanie tych czynności nie zostały wystawione faktury VAT, w związku z tym nie skorzystał Pan z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zarówno prawo wieczystego użytkowania gruntu, jak i budynek nie są ujęte w ewidencji środków trwałych firmy. Nie dokonywał Pan wydatków na ulepszenie budynku.

Według stanowiska zaprezentowanego w pismach, możliwym jest zwolnienie od podatku sprzedaży prawa wieczystego użytkowania nieruchomości oraz znajdującego się na niej budynku-segmentu pawilonu handlowego.

W wyniku analizy wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). W myśl postanowień art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania, wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Stosownie natomiast do § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

W związku z tym, iż zgodnie z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym, nabywając wieczyste użytkowanie nieruchomości wraz z prawem własności wzniesionego na niej budynku, nie miał Pan możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, w trakcie jego użytkowania nie zostały poniesione wydatki na jego modernizację, a od końca roku, w którym zakończono budowę budynku upłynęło 5 lat, przyjąć należy, iż jego dostawa korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Konsekwencją zwolnienia od podatku, opisanej w piśmie, dostawy budynku, będzie zwolnienie od podatku zbycia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości, na której znajduje się budynek.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Brzesku