Temat interpretacji
Postanowienie
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... prowadzącego ... z siedzibą w ... z dnia 04 stycznia 2005r., uzupełnionego pismem z dnia 03 lutego 2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
postanawiam
uznać stanowisko Podatnika, iż ma prawo odliczyć podatek od towarów i usług od zakupionego paliwa silnikowego, wlanego do zainstalowanego na jego terenie zbiornika o pojemności 1.000 litrów, z przeznaczeniem do tankowania własnych pojazdów ciężarowych, za prawidłowe.
Uzasadnienie
W przedmiotowym piśmie Podatnik informuje, iż jest właścicielem firmy transportowej posiadającej 14 jednostek transportowych o określonej w świadectwach homologacji dopuszczalnej ładowności od 1,5 do 3,0 ton. Aktualnie tankowanie paliwa odbywa się bezpośrednio do baków tych pojazdów, a faktury dokumentujące to nabycie zawierają numery rejestracyjne tankowanych samochodów. Podatnik zamierza zainstalować na swoim terenie zbiornik z paliwem o pojemności 1.000 litrów oraz dystrybutor w celu tankowania własnego taboru. Z tego względu nabywając jednorazowo większą ilość oleju napędowego Podatnik otrzyma od dostawcy fakturę na której nie będzie możliwe umieszczenie wszystkich numerów rejestracyjnych pojazdów, do których tankowane będzie paliwo z tego zbiornika. Po każdorazowym tankowaniu ilość pobranego paliwa Podatnik będzie ewidencjonował wewnętrznym dokumentem, który zostanie podłączony do zbiorczej faktury w celu wykazania, iż zostało ono zużyte na potrzeby wykonywanych przez Podatnika usług transportowych.
W ww. piśmie Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy ma prawo odliczyć podatek od towarów i usług od nabytego paliwa silnikowego wlewanego do zbiornika o pojemności 1.000 litrów z przeznaczeniem do tankowania własnych pojazdów ciężarowych.
Zdaniem Podatnika ma On prawo do odliczenia podatku VAT od nabytego paliwa silnikowego wlanego do zbiornika o pojemności 1.000 litrów, a przeznaczonego do tankowania własnych pojazdów ciężarowych.
Tut. organ podatkowy udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatkowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz 124.
Jednocześnie obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się w myśl art. 88 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 tzn. o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według podanego w art. 86 ust. 3 wzoru.
Z przepisem tym koresponduje nałożony na sprzedawców przez § 12 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971),
obowiązek umieszczenia numeru rejestracyjnego samochodu na fakturach dokumentujących sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych.
Z przepisu tego wynika, iż numer rejestracyjny samochodu nie jest elementem niezbędnym faktury w przypadkach, gdy nabywane paliwo nie jest wlewane do baku, lecz np. do kanistrów, beczek czy innych zbiorników.
Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu faktury dotyczące nabywania hurtowych ilości oleju napędowego (czy innego rodzaju paliwa do pojazdów samochodowych) nie będą zawierały numeru rejestracyjnego pojazdu, gdyż paliwo to będzie tankowane do zbiornika, nie zaś do baku samochodu.
Ponadto tut. Organ zauważa, iż w przypadku, gdy wszystkie użytkowane przez Podatnika samochody są samochodami ciężarowymi, wówczas cały podatek z faktur dokumentujących zakup paliwa do firmowego zbiornika może być odliczony.
Jeżeli jednak obok samochodów ciężarowych tankowane są też auta osobowe bądź pojazdy wskazane w art. 86 ust. 3 i 5 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, wówczas konieczne będzie prowadzenie ewidencji umożliwiającej rejestracje rozchodów paliwa wlewanego do baków poszczególnych samochodów.
Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji .
Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
W myśl art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.