Temat interpretacji
Dnia 26 stycznia 2005r. Podatnik złożył w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazanych pracownikom przedmiotów materialnych, których nabycie Spółka sfinansowała z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych ( ZFŚS ), oraz w stosunku do których nie dokonała obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka nabyła różnego rodzaju przedmioty materialne ( np. artykuły spożywcze ), w celu ich przekazania pracownikom Spółki. Ich zakup sfinansowany został ze środków pochodzących z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Ponadto przy nabyciu powyższych towarów podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Wnioskodawca przedstawiając swoje stanowisko odwołuje się do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), zgodnie z którym podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego tylko w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zdaniem Strony, przekazanie pracownikom w ramach tzw. "świadczeń socjalnych" przedmiotów materialnych, nie daje Spółce upoważnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, co oznacza, że powyższa czynność finansowana z ZFŚS nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 7 ust. 2 powołanej ustawy.
Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Spółki zawarte w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów , rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: 1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części - (por. art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).
Natomiast w myśl przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Ponadto świadczenie dokonane na rzecz pracownika, którego charakter mieści się w pojęciu działalności socjalnej i którego źródłem finansowania jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nie stanowi kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, ze zm.), ponieważ kosztem uzyskania przychodów są odpisy dokonywane na ten fundusz - ( por. art. 16 ust. 1 pkt 9 i 45 powołanej ustawy ).
Reasumując, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wyłącznie te towary (przedmioty materialne), które podatnik nabywał do celów prowadzonej działalności gospodarczej i w stosunku do których przysługiwało mu prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem w przypadku Spółki, zgodnie z w/w przepisem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, podatek od towarów i usług z tytułu zakupionych przedmiotów materialnych, sfinansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie podlega odliczeniu. Z kolei brak prawa do odliczenia podatku naliczonego oznacza, że przekazanie przez podatnika świadczeń rzeczowych pracownikom, których zakup sfinansowano z ZFŚS, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Mając na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny orzeczono jak w sentencji.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe - Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.