Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 23.12.2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze. zm.) w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego uprzejmie informuje:
1. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) - przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
2. W myśl ust. 2 - przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:
1) nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a- z zastrzeżeniem art. 10;
dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.
3. Zatem jednym z warunków wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest, aby dokonującym dostawy towarów był podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej.Fakt potwierdzenia zakupu rachunkiem, nie decyduje o tym, że nie jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie. Ważne jest czy zakup dokonany był od podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, nie korzystającego ze zwolnienia od podatku VAT. Ponieważ nie podał Pan przyczyn braku numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta, powinien Pan sprawdzić, czy kontrahent ten jest podatnikiem podatku od wartości dodanej w swoim kraju. W przypadku gdyby okazało się, iż kontrahent nie podał numeru identyfikacji podatkowej dlatego, że nie jest podatnikiem, wówczas zrealizowane przez Pana transakcje handlowe nie spełniają definicji wewnątrzwspólnotowego nabycia, gdyż nie został spełniony jeden z warunków opisanych w art. 9 ustawy. Ponadto w art. 10 ustawy zostały opisane przypadki, w których wewnątrzwspólnotowe nabycie nie występuje.
4. Zatem podstawowym warunkiem dla potwierdzenia faktu, czy przeprowadzona transakcja była wewnątrzwspólnotowym nabyciem jest właściwa identyfikacja kontrahenta; analiza tylko wystawionego dokumentu dotyczącego tej transakcji (w którym nie podano numeru, pod którym kontrahent jest zarejestrowany dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych) nie daje możliwości jednoznacznego rozstrzygnięcia powyższego faktu.
5. Równocześnie organ podatkowy informuje, że stwierdzenie czy powyższe transakcje będą wykazywane w deklaracjach VAT-7 oraz informacjach podsumowujących VAT-UE będzie możliwe po rozstrzygnięciu czy będą stanowić wewnątrzwspólnotowe nabycie.
Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie podatnika.