Temat interpretacji
Stosownie do art.2 pkt 6 i art.8 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535), zarówno towary jak i usługi identyfikowane są przy pomocy klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zaliczenie danej usługi lub wyrobu do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków usługodawcy lub producenta. Natomiast w przypadku trudności w ustaleniu przez podmiot właściwego grupowania według PKWiU w odniesieniu do usług świadczonych przez ten podmiot, jednostką uprawnioną do wydania opinii klasyfikacyjnej w tym zakresie jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.
Podatnik przedstawił opinię klasyfikacyjną Nr OK-5672/KU-922/14-8684/2004 wydaną w dniu 13.10.2004r. przez w/w podmiot. Usługi polegające na robieniu w jamie ustnej pacjenta wycisku, dokonania pomiarów (wysokości zwarcia, rejestracja zwarcia centralnego, wielkości szpary spoczynkowej i innych), przekazaniu do pracowni protetycznej wycisku wraz ze wskazówkami dotyczącymi wykonania protezy, następnie przymiarce próbnej protezy wykonanej przez technika i przekazaniu kolejnych wskazówek do pracowni protetycznej, dalej na założeniu po uprzednim dostosowaniu gotowej protezy pacjentowi, a następnie na co najmniej jednej lub kilku wizytach kontrolnych polegających na stopniowym dostosowywaniu protezy do warunków w jamie ustnej, mieszczą się zgodnie z w/w opinią w grupowaniu PKWiU 85.13.12-00.00 "Usługi stomatologiczne pozostałe".
Na podstawie art.43 ust.1 pkt 1 w/w ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku nr 4 pod poz.9 wymienione są usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).
Reasumując, świadczone przez wnioskodawcę w/w usługi mieszczą się w podkategorii - usługi stomatologiczne pozostałe, w związku z czym będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Należy jednak wskazać, iż organ podatkowy udzielając informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego nie dokonuje analizy zawartych umów cywilnoprawnych, opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego zawartego w złożonym wniosku. Zatem niniejsza informacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez podatnik wniosku. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zakres uprawnień lub obowiązków wnioskodawcy.