Temat interpretacji
Jednostka wystąpiła do tut. Urzędu Skarbowego z pismem o interpretację dotyczącą sprzedaży własności gruntu, środków trwałych i wyposażenia wchodzącego w skład centrum handlowo usługowego przyszłemu inwestorowi.
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku w związku z zawarciem umowy sprzedaży zostaną przeniesione na przyszłego nabywcę obiektu określone prawa i obowiązki związane z wynajmem centrum handlowego takie jak m. in. uprawnienia wynikające z gwarancji zabezpieczających płatności czynszów, gwarancji budowlanych, a także prawa i obowiązki wynikające z umów z najemcami oraz dostawcami mediów etc. Na podstawie bowiem przepisu art. 678 Kodeksu cywilnego nabywca centrum stanie się wynajmującym w ramach istniejących umów najmu.
Podatnik stwierdza, iż planowana transakcja nie obejmuje sprzedaży wierzytelności, praw z papierów wartościowych, środków pieniężnych oraz innych praw majątkowych przysługujących spółce. Ponadto, spółka nie dokona przeniesienia na kupującego praw i obowiązków związanych z umową o zarządzanie centrum handlowym oraz z umową o świadczenie usług związanych z funkcjonowaniem spółki (usługi księgowe, obsługa prawna itp.)
Przyszły nabywca obiektu nie przejmie od spółki jej zobowiązań wynikających z finansowania inwestycji lub działalności bieżącej kapitałem obcym. Nie nabywa również środków pieniężnych spółki zdeponowanych na rachunkach bankowych lub w inny sposób.
Zdaniem spółki, w przedmiotowej transakcji należy przyjąć, iż czynność polegająca na sprzedaży środka trwałego będącego w posiadaniu spółki stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółka zatem, w przypadku zrealizowania transakcji sprzedaży obiektu, zobowiązana będzie do wystawienia faktury VAT specyfikującej własność gruntu oraz poszczególne środki trwałe i wyposażenie oraz wykazania podatku VAT należnego w wielkości określonej na podstawie właściwej stawki dla każdej pozycji.
W przedstawionym zapytaniu Spółka pyta: czy słuszne jest założenie, iż w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) planowana transakcja stanowi odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, podlegającą opodatkowaniu według właściwej dla danego towaru stawki podatku VAT.
Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Spółki, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary zgodnie z art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Zgodnie z art. 6 w/w ustawy, jej przepisów nie stosuje się do: transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.
Przedmiotową definicję pojęcia "przedsiębiorstwo" zawiera art. 55 K.c., zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Obejmuje ono w szczególności:
- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
- własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
- prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
- koncesje, licencje i zezwolenia,
- patenty i inne prawa własności przemysłowej,
- majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
- tajemnice przedsiębiorstwa,
- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W złożonym piśmie spółka wymienia, iż przedmiotem sprzedaży jest własność gruntu, poszczególne środki trwałe oraz wyposażenie centrum handlowo-usługowego.
W myśl przedstawionych powyżej przepisów sprzedaży tej nie można potraktować jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W związku z powyższym w świetle zawartych wyjaśnień oraz po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez spółkę Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko spółki w sprawie interpretacji przepisów podatkowych i stoi na stanowisku, iż przedmiotowa transakcja sprzedaży poszczególnych składników wymienionych w piśmie spółki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.