Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek strony z dnia 31 stycznia 2005 r. (doręczony w dniu 1 lutego 2005 r.) potwierdza stanowisko przedstawione w zapytaniu.
U Z A S A D N I E N I E
Podatnik następująco przedstawia stan faktyczny: Spółka podpisała kontrakt z odbiorcą z innego kraju
członkowskiego Wspólnoty na dostawę towarów. Proces produkcyjny wynosi około 3 miesięcy. Przed dostawą Podatnik otrzyma zaliczkę na poczet dostawy wewnątrzwspólnotowej towarów. Przedmiot zapytania sprowadza się do ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki. Podatnik uważa, że w sytuacji wykazania zwrotu różnicy podatku VAT i nie przedstawienia zabezpieczenia majątkowego zwrotu różnicy podatku nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki. Obowiązek podatkowy powstanie wówczas, gdy nastąpi dostawa wewnątrzwspólnotowa towarów.
Tutejszy Urząd potwierdza stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę. Zgodnie z art. 20, ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o PTU, jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów otrzymano całość lub część ceny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części
ceny. W przepisie tym wskazano na dodatkowy warunek powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu: przedstawienie zabezpieczenia majątkowego zwrotu różnicy podatku. Powyższy stan prawny oznacza, że jeżeli podatnik deklarujący za dany okres zwrot różnicy podatku od towarów i usług otrzyma w/w zaliczkę i nie przedstawi zabezpieczenia majątkowego na kwotę zwrotu różnicy podatku nie wykazuje w ogóle czynności związanej z otrzymaną zaliczką. Należy podkreślić, że zasada ta nie będzie miała zastosowanie do sytuacji, gdy za dany okres podatnik nie wykaże kwoty zwrotu różnicy podatku od towarów i usług. Wówczas obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej części lub całości ceny - przed dokonaniem dostawy powstanie na warunkach określonych w art. 20, ust. 3 ustawy o PTU, bez uwzględniania warunku określonego w art. 19, ust. 12, pkt 2 ustawy.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.
Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub faktycznego przedstawionego przez pytającego.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.